Εχασε με 3-1 από τη Κηφισιά η ΑΕΚ και μπήκε πάλι σε... μπελάδες

Σε… μπελάδες μπήκε η ΑΕΚ μετά την ήττα της με 3-1 σετ από την Κηφισιά στο Μετς. Οι παίκτες του Ακη Φλαούνα, παρότι κατέκτησαν το πρώτο σετ, δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε βαθμό και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης απέναντι στον Παναθηναϊκό την Δευτέρα. Το αποτέλεσμα του συγκεκριμένου αγώνα θα κρίνει αν οι «κιτρινόμαυροι» θα βρίσκονται στα πλέι οφ ή αν θα πρέπει να περιμένουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική για να αποφύγουν τις περιπέτειες.

Σε περίπτωση ήττας του Εθνικού τότε η ΑΕΚ είναι μαθηματικά 8η. Αντίθετα, με ενδεχόμενη νίκη τα πράγματα δυσκολεύουν καθώς την τελευταία αγωνιστική η ομάδα της Αλεξανδρούπολης αντιμετωπίζει την ουραγό Κομοτηνή ενώ η ΑΕΚ δοκιμάζεται στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4 πόντων για το 10-6, με ένα σερί 4-0. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να κρατούν μια μίνι διαφορά ασφαλείας (13-10), ωστόσο στη συνέχεια ήρθε… μπλακ-άουτ! Το 15-14 έγινε 15-19 και στη συνέχεια 18-22, με τους παίκτες του Ακη Φλαούνα να πρέπει να ανέβουν ένα «βουνό». Οι «κιτρινόμαυροι» όμως βρήκαν σφυγμό και αρχικά με σερί 4-0 ισοφάρισαν (22-22) και τελικά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν όχι μόνο να προηγηθούν, αλλά και να… χτίσουν διαφορά ασφαλείας (6-9, 7-12). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και είδε τη διαφορά να αυξάνεται στους 7 πόντους (10-17), με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να μην πατάει το πόδι από το.. γκάζι και με σταθερή διαφορά 5-6 πόντων να ολοκληρώνει το σετ με 25-19.

Η καθίζηση για την Ενωση συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, αφού οι παίκτες της Κηφισιάς σε ένα σετ-καρμπόν με το προηγούμενο πήραν… κεφάλι στο σκορ κι έχτισαν ξανά διαφορά ασφαλείας (8-12, 11-17), ενώ εκτόξευσαν στη συνέχεια τη διαφορά στους 8 πόντους (14-22). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και έχασε το τρίτο σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να κάνει την ανατροπή και κατάφερε να μπει μπροστά μετά από πολύ ώρα με 6-5. Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν τη διαφορά στους 3 πόντους (12-9) και τη διατήρησαν μέχρι το 18-15. Ενα σερί 3-0 της Κηφισιάς έφερε το σετ στα ίσα (18-18), με την ομάδα του Φλαούνα να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 20-18 και 21-20. Κάπου εκέι όμως, οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 22-23, για να φτάσουν στο τελικό 23-25, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς

Τα σετ: 25-23, 19-25, 17-25, 23-25