Νίκη και βαθμολογική "ανάσα" για την ΑΕΚ, επικράτησε με 3-0 σετ του Εθνικού

Μεγάλη νίκη παραμονής με 3-0 σετ πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Οι «κιτρινόμαυροι» με την νίκη αυτή «κλείδωσαν» την 8η θέση, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και αποφεύγουν την περιπέτεια των πλέι άουτ.

Στο πλευρό του Άκη Φλαούνα και των παικτών του βρέθηκαν και περίπου 100 φίλοι της ομάδας που με τη φωνή τους ώθησαν τους “κιτρινόμαυρους” στη νίκη.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 17-25. Πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 10-18 έχοντας πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι της. Έφτασε να προηγείται μέχρι και με 10 πόντους (14-24), σε αυτό το σημείο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με ένα μικρό σερί, με το τελικό σκορ του πρώτου σετ να είναι 17-25.

Το δεύτερο σετ ήταν περισσότερο ανταγωνιστικό. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά πηγαίνοντας πόντο – πόντο μέχρι και το 3-3. Από και έπειτα η ΑΕΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα, αλλά δεν ξέφυγε με περισσότερους από τέσσερις πόντους. Ο Εθνικός κατάφερε στην συνέχεια να ισοφαρίσει σε 16-16 και 21-21, όμως η ΑΕΚ βρήκε και πάλι την λύση κερδίζοντας και το δεύτερο σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ η «Ένωση» μπήκε αποφασισμένη για την νίκη. Αν και στην αρχή ο Εθνικός έπαιζε πολύ ανταγωνιστικά και το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το 8-8 η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ προηγήθηκε με +6 για το 12-18 και από και έπειτα δεν ξανά κοίταξε πίσω της, κατακτώντας έτσι και το τρίτο σετ με 18-25, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ το εντός έδρας ματς με την Κηφισιά (23/3, 19:30) για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα σετ (3-0): 17-25, 21-25, 18-25.

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2π (2/2επ.), Μπενγκολέα 10 (10/10επ., 57%υπ., 43%αρ.), Γκμίτροβιτς 14 (13/30, 1 άσσος), Τουράνιανιν 6 (6/11), Στίγγας 5 (4/6, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/9, 1 μπλοκ, 53%υπ., 333%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 44%υπ., 26%αρ.), Νικολακάκης, Αντωνιάδης, Βλαχόπουλος.

ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 7π. (3/5επ., 4 μπλοκ), Σαλαφζούν 3 (2/4, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 15 (9/15, 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Στοΐλοβιτς 18 (14/25επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κανέλλος 7 (5/6, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιμπραχίμοφ 5 (4/9, 1 μπλοκ, 53%υπ., 40%αρ.) / Γκαράς (λ. – 53%υπ., 40%αρ.), Κρέτσης.