Πήρε το... εξάποντο η Λάρισα με Ντέλετιτς

Τεράστιο… βήμα για τη σωτηρία της έκανε η Λάρισα κόντρα στον Λεβαδειακό.

Οι «βυσσινί» επικράτησαν των Βοιωτών με 2-0 στον Κάμπο, με τον Μίλος Ντέλετιτς να είναι ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων. Ο «κλεισμένος» μεσοεπιθετικός από την ΑΕΚ, άνοιξε το σκορ με πέναλτι, ενώ έφτιαξε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Η ΑΕΛ κυριάρχησε για 35 λεπτά στο πρώτο μέρος, μέχρι να βρει τρόπο να προκαλέσει μια ισορροπία στην αναμέτρηση ο Λεβαδειακός. Οι «βυσσινί» με ποσοστά κατοχής της μπάλας πάνω από 60%, αν και με μοναδικές πολύ καλές στιγμές δυο φάσεις του Μπέρτου με προβολή στο 18′ και αριστερό σουτ στο 19′, αλλά και μια καλή κεφαλιά του Ντέλετιτς στο 34′, είχαν τον απόλυτο έλεγχο, όχι όμως και την ικανότητα να διασπάσουν με μεγαλύτερη ευκολία τα μετόπισθεν των Βοιωτών. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα και έκαναν συνεχώς λάθη στην απόπειρά τους να βγουν από τα καρέ τους… Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους η ομάδα του Καραγεωργίου πήρε μέτρα στο γήπεδο κι έκανε την πρώτη τελική φάση με κεφαλιά του Μαρκόβσκι στο 40′ που σταμάτησε εύκολα ο Κρίστινσον.

Το ματς πήγε σε μεγαλύτερη ισορροπία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λεβαδειακό να διορθώνει την εικόνα του και να πατάει και στην περιοχή του Κρίστινσον. Αρχικά, ωστόσο, ο Ντέλετις δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Μπάγιτς σε φάση που από πλάγια βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρε των Βοιωτών, αν και υπό πίεση. Η απάντηση της ομάδας του Καραγεωργίου ήρθε στο 51′ από εκτέλεση φάουλ, μια κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αδυναμία του Μαρκόφσκι να φτάσει στην πορεία της μπάλας και τον Μόρα να αποφεύγει το αυτογκόλ με την πλάτη! Το σωτήριο γκολ για το σύνολο του Φέστα ήρθε στο 71ο λεπτό, όταν έπειτα από χέρι του Ρεκβιασβίλι σε γύρισμα του Σικάβκα στην περιοχή, ο Ντέλετιτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0. Στο 77ο λεπτό κι ενώ ο Λεβαδειακός θα προσπαθούσε πλέον να βρει κάποια απάντηση στο γκολ των γηπεδούχων, ήρθε το μεγάλο λάθος από τον ρέφερι που απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παντελιάδη, μόνο που η μπάλα χτύπησε στο σώμα του όπως φάνηκε από το ριπλέι κι όχι στο δεξί του χέρι… Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε όταν πλέον η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Ντέλετιτς έστειλε ωραία από αριστερά τον Γιακιμόβσκι κι αυτός «σέρβιρε» στον Σικάβκα για το 2-0. Με εννέα τελείωσαν το ματς οι Βοιωτοί, αφού τραυματίστηκε και ο Ιωαννίδης στο 90′ και δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στους 26 βαθμούς πλέον η Λάρισα, στο +6 από τους Βοιωτούς (έχοντας αβαντάζ και στην περίπτωση ισοβαθμίας), αποσπάται προσωρινά και από τον ΠΑΣ Γιάννινα…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (85′ Μπαργκάν), Μόρας, Λεοζίνιο (75′ Γιακιμόβσκι), Μπέρτος, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (64′ Σικάβκα), Γκοΐκοβιτς

Λεβαδειακός: Μπάγιτς, Νανγκίς, Κονέ (46′ Μητρόπουλος), Μαρκόβσκι, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Καραχάλιος (80′ Ιωαννίδης), Ρεκβιασβίλι, Τσαμπούρης, Σαβαντογκό (81′ Άγκουα), Αντιλέχου