Ιστορική νίκη για την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ με αμαξίδιο! (ΦΩΤΟ)

Εικόνες την πρεμιέρα της ομάδας μπάσκετ της ΑΕΚ με αμαξίδιο

Την πρώτη της νίκη πανηγυρίζει η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ με αμαξίδιο, που επικράτησε εντός έδρας στην πρεμιέρα της με 33-20 των Αετών Κρήτης για την 2η αγωνιστική της Α2 Κατηγορίας του Νοτίου Ομίλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς από τα πρώτα κιόλας λεπτά και ο Αναστάσιος Κωνσταντινόπουλος ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο ιστορικό καλάθι της ομάδας.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο (15-02), με τους Κρητικούς να απαντούν και να μειώνουν σε 18-14. Στην επανάληψη οι παίκτες του κόουτς Βερβενιώτη ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (28-15), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 33-20 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο γήπεδο της Κηφισιάς ήταν ο πρόεδρος της ερασιτεχνικής ΑΕΚ, Αλέξης Αλεξίου και ο Διευθυντής Επικοινωνίας της «κιτρινόμαυρης» ΚΑΕ, Γιώργος Νικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 15-2, 18-13, 28-15, 33-20.