«Εσπασε» το αήττητο της Σαν Λορέντζο στο αργεντίνικο πρωτάθλημα!

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Final-4 του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας, δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Ουέμπερ Μπαχία, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο αργεντίνικο πρωτάθλημα με 82-78.

Η ομάδα από το Μπουένος Αιρές πάτησε… φρένο στην ξέφρενη πορεία της Σαν Λορεντζό, η οποία είχε «χτίσει» ρεκόρ 11 συνεχόμενων νικών στην Λίγκα Νασιονάλ.

Στο ματς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ωστόσο, στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, η Ούεμπερ Μπαχία «φόρτσαρε» και πήρε τελικά τη νίκη.

Από το σύνολο του Γκονζάλο Γκαρσία την θέση του πρώτου σκόρερ είχε ο Ντόναλντ Σίμς που πέτυχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 35-34, 60-61, 82-78.