Πήρε το «τρίποντο» κόντρα στον ΖΑΟΝ η ΑΕΚ (3-1 σετ) και τώρα… ΠΑΟΚ!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο δεύτερο και κυρίως στο τρίτο σετ, το οποίο και έχασε, όμως η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε το πολυπόθητο «τρίποντο» απέναντι στον ΖΑΟΝ, επικρατώντας με 3-1, στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας για την 14η αγωνιστική της Pre League. Πλέον, ετοιμάζεται για το ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ το ερχόμενο Σάββατο (9/2).

Μετά την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος οι «κιτρινόμαυρες» ήθελαν μόνο τη νίκη, προκειμένου να συνεχίσουν να κρατούν στο χέρι τους το εισιτήριο της ανόδου, αλλά και για να πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο παιχνίδι της 15ης «στροφής» του πρωταθλήματος απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης την ερχόμενη εβδομάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, το οποίο και πήρε με 25-17, χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση από τον αντίπαλό της. Στο δεύτερο ο ΖΑΟΝ έβαλε δύσκολα στην Ένωση με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί κοντά στο σκορ, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να ξεφύγουν στο 20-14, αυξάνοντας τη διαφορά τους στο +8 (22-14, 24-16) και τελικά έφτασαν στο 2-0 με 25-17.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ (3-5). Βγάζοντας ψυχή η Ένωση μπόρεσε ωστόσο να πλησιάσει, αλλά και να περάσει έπειτα μπροστά (10-9), αλλά οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στο +3 (12-15, 16-19). Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, ωστόσο ο ΖΑΟΝ φόρτσαρε και με 25-23 μείωσε σε 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ μπήκε με μοναδικό στόχο να «σφραγίσει» το «τρίποντο» και τα κατάφερε. Αν και ο ΖΑΟΝ έκανε το 5-5, η Ένωση πήρε ύστερα το προβάδισμα και παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ για αρκετή ώρα, κατάφερε να φτάσει στο +9 (22-13) και «κλείδωσε» τη νίκη, παίρνοντας το σετ με 25-16.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 23-25, 25-16