"Αυτοκτονία" της ΑΕΚ-Ήττα με 3-1 σετ από τον Παμβοχαϊκό

Εικόνες από το ΑΕΚ-Παμβοχαϊκός

Την πρώτη της εντός έδρας ήττα και δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που έχασε με 3-1 σετ από τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό του Μετς. Η “Ένωση” με τον πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν στη σύνθεση της είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της και “πλήρωσε” για μια ακόμη φορά τα αγωνιστικά της κενά. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και μάλιστα εντυπωσιακά αλλά αυτή την φορά δεν μπόρεσε να συνεχίσει την ανατροπή.

Η ΑΕΚ είχε δύο πρόσωπα στο πρώτο σετ. Ξεκίνησε εντυπωσιακά με πίεση στο σερβίς και στο μπλοκ αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει μετά τα μισά στον ίδιο ρυθμό. Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 4-3 ενώ ακολούθησε ένα σερί τριών άσων από τον Τζιουμάκα ο οποίος πήγε την διαφορά στο 7-3. Με “όπλο” το σερβίς η ΑΕΚ διατήρησε την διαφορά κάνοντας το 12-9 ωστόσο από εκείνο το σημείο οι “φιλοξενούμενοι” αντέδρασαν και ισοφάρισαν αρχικά σε 12-12. Πολλά λάθη από τους παίκτες του “Δικεφάλου” που έφερε τον Παμβοχαϊκό μπροστά με 16-18 και 19-23 για να πάρει τελικά τη νίκη με 19-25.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Με πίεση από το σερβίς και αποτελεσματικότητα στο μπλογκ οι “κιτρινόμαυροι” πήραν από την αρχή το προβάδισμα και σταδιακά αύξησαν την διαφορά, φτάνοντας στο 18-10, 23-15 για να κερδίσουν τελικά με 25-15 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της ΑΕΚ και στο τρίτο σετ, απόρροια και των αλλαγών που έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα στο ρόστερ της ομάδας. Το σετ εξελίχτηκε σε ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό να είναι μπροστά με 19-21 και την ΑΕΚ να κάνει την επαναφορά ισοφαρίζοντας σε 21-21. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν μέχρι και το 23-23 και εκεί με δύο τυχερούς πόντους οι “φιλοξενούμενοι” πήραν τη νίκη με 25-23 και έκαναν το 2-1 αντίστοιχα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ. Η ΑΕΚ με μπλοκ του Χαραλαμπίδη προηγήθηκε με 12-8 και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. O Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 14-14 και προηγήθηκε με 17-19. Με τον Ολιβέιρα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 23-24 και το σετ μπολ αλλά ο Τζιουμάκας διατήρησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 28-26 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ: 19-25, 25-15, 23-25, 26-28

Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-15, 23-25, 26-28)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Σαλαφζούν 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. – 48% άριστες), Κανέλλος 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 23 (19/40 επ., 4 άσσοι), Μότα 8 98/20 επ., 75% υπ. – 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. – 44% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας 2 (2/3 επ., 57% υπ. – 29% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ.), Ολιβέιρα 15 (14/31 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 38% άριστες), Γκλαντστόουν 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/16 επ.), Τουρνάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 24 (21/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 59% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Μακρυγιάννης, Ρούμπο 1 (1 μπλοκ), Κωτσάκης (40% υπ. – 40% άριστες).