"Λύγισε" στη Μίκρα η ΑΕΚ-Έχασε 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ

Εικόνες από το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Μια μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το “διπλό” από τη Μίκρα έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ η οποία ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της preleague. Η “Ένωση” αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι ωστόσο “λύγισε” στο τάι μπρέικ. Ένα αποτέλεσμα βέβαια που μόνο καταστροφικό δεν είναι για την ομάδα της Ελένης Μεμετζή η οποία έμεινε όρθια στην έδρα του ΠΑΟΚ, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και διατήρησε την επαφή της με την κορυφή στον πόντο. Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται μόνος στην πρώτη θέση και ακολουθεί η ΑΕΚ με 10.

Η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε στο πρώτο σετ από τον ΠΑΟΚ που πήρε γρήγορο προβάδισμα στο σκορ με 6-1, γεγονός που άγχωσε τις “κιτρινόμαυρες”. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την πίεση τους στο μπλοκ και προηγήθηκαν με 12-16. Η “Ένωση” προσπάθησε να αντιδράσει και να μπει και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας σε 17-13 αλλά δεν μπόρεσε να αντιστρέψει την εικόνα χάνοντας με 25-16.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ ήταν αντιστρόφως ανάλογη με την ΑΕΚ αυτή τη φορά να μπαίνει εντυπωσιακά και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Οι αθλήτριες της Ελένης Μεμετζή βελτίωσαν σημαντικά την υποδοχή τους, πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και προηγήθηκαν με 14-8. Στη συνέχεια ξέφυγαν με 17-10 για να πάρουν τη νίκη με 25-13 απαντώντας με τον ίδιο τρόπο στον ΠΑΟΚ.

Πιο ισορροπημένο το τρίτο σετ με την γηπεδούχο να έχει το προβάδισμα και την ΑΕΚ να προσπαθεί να ισορροπήσει. Μείωσε σε 19-16 προσωρινά αλλά έκανε πολλά εύκολα λάθη που έδωσαν τη νίκη με 25-18 στον ΠΑΟΚ και το προβάδισμα 2-1 στα σετ. Οι “κιτρινόμαυρες” δεν το έβαλαν κάτω, είχαν και πάλι την απάντηση κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-20 και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό , κερδίζοντας με 15-11 και 3-2 το παιχνίδι.

Τα σετ: 25-16, 13-25, 25-18, 20-25, 15-11

ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κιόση 19 (16/50 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 9 (7/24 επ., 2 άσσοι, 72% υπ.), Κυριακίδου 14 (7/17 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Πλουμή 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 23 (20/49 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% άριστες) / Κελεσίδου (λ, 47% υπ.), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κυπαρίσση, Τσιόγκα.
ΑΕΚ (Μεμετζή): Γιοβάνη 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα 3 (3 άσσοι), Καββαδία 17 (7/18 επ., 10 μπλοκ), Τέζα, Τοτσίδου 14 (11/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ.), Χρήστου 13 (8/50 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 27% υπ.), Μπελιά (λ, 39% υπ.), Εικοσπεντίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).