Αήττητη στην κορυφή η ΑΕΚ που νίκησε και τον Φοίβο Συκεών με 32-22!

Εικόνες από το Φοίβος Συκεών-ΑΕΚ

Ούτε η διακοπή του πρωταθλήματος στάθηκε ικανή για να ανακόψει την πορεία της ομάδας χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 33-22 του Φοίβου Συκεών και έκανε το 5 στα 5 στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά από τρεις εβδομάδες απραξίας η “Ένωση” επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και κατάφερε να διατηρήσει το νικηφόρο σερί της και να παραμείνει σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού χρειάστηκε περίπου ένα ημίχρονο για να βρει το καλό της πρόσωπο, αλλά στο τέλος έδειξε την ποιότητα της και πήρε εύκολα τη νίκη φεύγοντας “αλώβητη” από μια δύσκολη έδρα. Έχοντας και πάλι πλουραλισμό στην επίθεση η ΑΕΚ σκόραρε με κάθε τρόπο και κατάφερε να “λυγίσει” την αντίσταση των γηπεδούχων που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησαν να σταθούν ανταγωνιστικά στο παιχνίδι.

Ο Φοίβος προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και το κατάφερε μέχρι το 17-20 (40΄) έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Αντώνη Μέτση. Από κει και πέρα όμως ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων που άνοιγαν σταδιακά την ψαλίδα στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 15-13 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε …γκάζι. Μετά το 40′ το παιχνίδι έγινε μονόλογος για την “Ένωση” που έδειξε την διαφορά ποιότητας και πήρε τη νίκη με 32-22. Και αυτό χωρίς να χρειαστεί να αγωνιστεί ο Γιάκομπσεν που ήταν άρρωστος ενώ έχασε σχετικά νωρίς και τον Μυλωνά που αποχώρησε με διάστρεμμα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3,2-5, 5-7, 9-8, 11-12, 13-15 (ημχ), 15-18, 17-20, 18-24, 20-28, 21-30, 22-32.

ΦΟΙΒΟΣ (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 3, Σιγγιρίδης 2, Πατραμάνης, Μήγγας 3, Δεληζάνος 1, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 7, Δέσπος 3, Θ. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Μπόσκος 3, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 5, Μυλωνάς 2, Αργυρού 3, Παλεβίτσιους 5, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 5-3. Κόκκινες: Μήγγας (43:38 – τρία δίλεπτα), Μπάγιος (45:56, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι 3/5 – 3/4