Εύκολη νίκη με το μυαλό στην ΑΕΚ η Σέλτικ (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Άνετη πρεμιέρα έκανε η Σέλτικ κόντρα στην νεοφώτιστη Λίβινγκστον για το πρωτάθλημα της Σκωτίας. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League νίκησε 3-1 χωρίς να βρει καμία αντίσταση και ξεκίνησε με το δεξί.

Μόλις στο 8′ ο Αυστραλός επιτελικός μέσος, Ρόγκιτς άνοιξε το σκορ για να έρθει στο 26′ ο Έντουαρντ να γράψει το 2-0. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ρότζερς θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, αλλά ήταν επιπόλαια στην τελική προσπάθεια. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Ντσαμ με εύστοχο πέναλτι έκανε το 3-0 και κάπου εκεί τελείωσε το ματς, με την Σέλτικ να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει ΑΕΚ.

Στο 61ο λεπτό ο φορ Γκρίφιθς, ο οποίος είχε πρόβλημα τραυματισμού τις προηγούμενες ημέρες και έχασε τα ματς με την Ρόζενμποργκ, πέρασε στο παιχνίδι και δείχνει σιγά σιγά να επανέρχεται.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λίβινγκστον απλά μείωσε το σκορ του αγώνα.