Καθάρισε... με Ρογκαβόπουλο η Εθνική Εφήβων

Mε αρκετό άγχος και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Κροατίας με 76-67 και τερμάτισε με 2-1 στη πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18. Ο παίκτης της “Βασίλισσας” ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, σπρώχνοντας την Εθνική στη νίκη «μιλώντας» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο έτερος παίκτης της ΑΕΚ, Μάνος Χατζιδάκης, έμεινε στους 2 πόντους.

Με αυτή τη νίκη, οι μικροί της Εθνικής θα τερματίσουν σίγουρα στις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου τους, όμως θα πρέπει να περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα της Ιταλίας με την Λετονία (18:30) για να δει αν θα βρεθούν πρώτοι (νίκη Ιταλίας) ή δεύτεροι (νίκη Λετονίας).

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Κροάτες γύρισαν στο ματς, ισοφάρισαν στη τέταρτη περίοδο και λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο η Εθνική έφτασε στη σημαντική νίκη με 76-67.

Δεκάλεπτα: 25-10, 41-24, 55-50, 76-67.