Η ΑΕΚ όταν είναι σοβαρή, δεν… παίζει -Ανετο πέρασμα από Λάρισα

Η ΑΕΚ έπαιξε πιο σοβαρά από ότι στο ματς με τον ΠΑΟΚ, όσο… χρειάστηκε και δίχως να αγχωθεί ιδιαίτερα κέρδισε τον ΓΣ Λάρισας Φάρο στη Θεσσαλία με 75-86 για την Basket League.

Με κορυφαίο τον Λαρεντζάκη στην άμυνα και τον Χάντερ… πολυβόλο στην επίθεση, η ΑΕΚ συνήλθε μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε ότι… έπρεπε στην Λάρισα.

Πάντως, ο ΓΣΛ Φάρος μπήκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις στο παιχνίδι. Οι Λαρισαίοι ήταν αποτελεσματικοί και χάρη σε Παπαντωνίου και Μπαρτ πήραν τα ηνία του αγώνα (15-5, 4’). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση με μπροστάρη τον Λαρεντζάκη. Οι «κιτρινόμαυροι» με επί μέρους 10-0 έφεραν στα ίσια το παιχνίδι (15-15, 6’). Η συνέχεια άνηκε στους «κιτρινόμαυρους», καθώς Γκριν και Μαυροειδής ανέλαβαν δράση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (16-22, 7’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από Μουράτο και Μπαρτ, όμως η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο διατηρώντας τον έλεγχο, χάρη στον Πάντερ για το 25-31 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν υψηλός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Φένερ να κρατάει εντός αγώνα την ομάδα του στα πρώτα λεπτά (31-35, 13’). Η ΑΕΚ βρήκε και πάλι λύσεις από Ξανθόπουλο και Μαυροειδή και διατήρησε το προβάδισμά της (35-43, 15’). Ο Στιβ Μπαρτ ανέλαβε δράση και με δικά του καλάθια έφερε και πάλι τον Φάρο σε απόσταση… αναπνοής (43-44, 16΄). Η Ένωση, όμως διατήρησε τον έλεγχο. Ο Μάικ Γκριν με δικές του προσπάθειες έφερε ξανά σε θέση ισχύος την ομάδα του (43-52, 18’). Η Ένωση διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με +7 (47-54).

Η ΑΕΚ έπαιξε καλές άμυνες στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οδήγησε σε λάθη τον ΓΣΛ Φάρο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-57, 22’). Ο Λαρεντζάκης ήταν ο παίκτης που έκανε όλη τη δουλειά, επιθετικά, για την ΑΕΚ και αυτό βοήθησε ώστε η Ένωση να ανεβάσει τη διαφορά ακόμα περισσότερο (51-65, 25’). Ο ΓΣΛ Φάρος ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα και με επί μέρους 6-0 επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα (57-65, 28’). Ο Μαυροειδής με 1 βολή ήταν αυτός που έγραψε το 57-66, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα και μείωσαν στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου με τον Σάφτενααρ (62-68, 31’). Ο Βινς Χάντερ ανέλαβε δράση επιθετικά, εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (66-78, 35’). Ο Χάντερ εκμεταλλεύτηκε μία ακόμα πάσα του συμπαίκτη του και ανέβασε τη διαφορά (66-80, 36’). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων η κατάσταση δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη και να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-31, 47-54, 57-66, 75-86

ΓΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 2, Σάφτενααρ 7(4 ριμπ.), Μπαρτ 28 (3 ασίστ), Παπαντωνίου 8 (4 ασίστ), Κίλι, Παπαμακάριος 3, Μαραγκός, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπ.), Βαβάτσικος 7 (6 ριμπ., 4 κλεψ.), Φένερ 12.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 4 (4 ασίστ), Γκριν 15 (6 ασίστ), Άτιτς 7 (6 ριμπ.), Λαρεντζάκης 11 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Χάντερ 18 (5 ριμπ.), Πάντερ 7, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 9 (3 ριμπ.), Μαυροειδής 9 (6 ριμπ.), Καββαδάς 3.