Προσκυνήστε όλοι! Η μεγάλη ΑΕΚ κατάπιε και τον Ολυμπιακό!

Η «Βασίλισσα» είναι ξανά εδώ. Οσοι δεν το κατάλαβαν, όσοι έβγαλαν χολή, τώρα πρέπει να υποκλιθούν. Να προσκυνήσουν στην ομάδα που μετά τον Παναθηναϊκό, έκανε και τον Ολυμπιακό να φύγει με σκυμμένο το κεφάλι από το ΟΑΚΑ. Με τον Ντράγκαν Σάκοτα να δίνει στην ομάδα την ψυχολογία και την ψυχή που χρειαζόταν, με τους παίκτες να κάνουν υπέρβαση, η ΑΕΚ έγραψε ξανά ιστορία επικρατώντας με 66-62. Νίκησε τον Ολυμπιακό μετά από 13 χρόνια, έδειξε πως είναι ξανά η μεγάλη ομάδα που όλοι θα σέβονται. Τεράστια εμφάνιση από Λαρεντζάκη, Χάρις, Σάκοτα και Μαυροειδή, μαγική ατμόσφαιρα από τον κόσμο.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της και το κατάφερε. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα πήγαν στο low post τη μπάλα και δημιούργησαν… φθορά στον Ολυμπιακό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να «χτίσουν» διαφορά από τα πρώτα λεπτά (9-2, 4’). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς (11-7, 6’). Η ΑΕΚ, όμως συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Λαρεντζάκης έστειλε στο +10 τη διαφορά (18-8, 7’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μέσα από την άμυνα και χάρη σε Γκριν και Χάρις ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (22-10, 8’). Ο Τόμπσον μείωσε σε 22-12, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο:

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω το κακό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και χάρη σε Μάντζαρη και Στρέλνιεκς μείωσααν (24-19, 12’). Ο Μάντζαρης συνέχισε να δίνει λύσεις στον Ολυμπιακό και η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο (25-23, 13’). Η ΑΕΚ πήρε… ανάσα με τον Σάκοτα, όμως ο Τζαμέλ ΜακΛιν ανέλαβε δράση. Ο Αμερρικανός άσος του Ολυμπιακού με δικές του προσπάθειες έφερε το παιχνίδι στα ίσια (30-30, 15’).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα, χάρη σε τρίποντο του Πρίντεζη (33-34, 16’). Η απάντηση ήταν.. άμεση, με τον Σάκοτα να βάζει και πάλι μπροστά την ομάδα του (36-34, 17’). Ο Παπανικολάου κατάφερε να ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό, όμως ο Καββαδάς με δική του προσπάθεια έφερε σε θέση οδηγού την ΑΕΚ στο φινάλε του ημιχρόνου, για το 39-37.

Ο Μάνι Χάρις φώναξε παρών στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η ΑΕΚ πήρε διαφορά στο σκορ (45-39, 22’). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος μάζεψε τη διαφορά (47-44, 25’). Η ΑΕΚ διατηρούσε τον έλεγχο βρίσκοντας λύσεις από τον Μάνι Χάρις (51-44, 26’). Ο Τζαμέλ ΜακΛιν, όμως, με προσωπικές ενέργειες μάζεψε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (51-48, 28’). Ο ΜακΛιν συνέχισε να δίνει λύσεις στον Ολυμπιακό και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά μεν (51-50), ωστόσο οι Πειραιώτες παρέμεναν σε απόσταση… βολής.

Με την άμυνα να παραμένει σε υψηλά επίπεδα ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, χάρη στον Στρέλνιεκς (51-52, 31’). Η ΑΕΚ συνέχισε να… φθείρει τους Πειραιώτες και ο Μπάρλοου έδωσε νέο προβάδισμα (53-52, 32’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πάλι και χάρη σε ΜακΛιν και Τόμπσον ανέτρεψε την κατάσταση (53-56, 33’). Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως. Η άμυνα «έκλεισε» διαδρόμους και με τους Χάρις και Γκριν να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους ήρθε η ανατροπή (59-56, 35’). Δυο μεγάλα σουτ από Μάντζαρη και Σπανούλη, όμως, έφεραν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (61-62, 37’).

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν… θρίλερ. Ο Τζέιμς με 2 βολές έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (63-62, 38’). Ο Σπανούλης έκανε λάθος και στη συνέχεια ο Γκριν με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών έφερε την ΑΕΚ στο +3 (65-62, 56’’ για το τέλος). Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Παπανικολάου και ο Μάνι Χάρις με 1/2 βολές έγραψε το 66-62, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ!