Οι 9 βαθμοί στο τελευταίο δεκάλεπτο έχουν την ΑΕΚ στην κορυφή

Στα… θύματα του αρχηγού και ο Ολυμπιακός

Για μία ακόμη φορά η ΑΕΚ, έδειξε πως τα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων αποτελούν το δυνατότερό της σημείο. Σε ένα φαινομενικά χαμένο ματς στη Λεωφόρο, ήρθε το τέρμα του Λιβάγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να την διατηρήσει στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και με βάσει το πρόγραμμα που έχει έως το φινάλε του πρώτου γύρου έχει όλα τα φόντα να παραμείνει εκεί.

Ωστόσο, σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση και αυτό κάνει τη διαφορά στη φετινή ΑΕΚ και στο πρωτάθλημα. Ούτε λίγο ούτε πολύ η Ένωση τους 9 από τους 21 βαθμούς στη Super League τους έχει κερδίσει από το 80ο λεπτό και μετά.

Η αρχή έγινε στο εκτός έδρας ματς με τη Λαμία, όταν ο Χριστοδουλόπουλος με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 81’ έλυσε τον «Γόρδιο Δεσμό» και έδωσε πολύτιμη νίκη. Ακολούθησαν τα δύο τέρματα με τον Ολυμπιακό (80’ και 89’), το γκολ με την Ξάνθη (88’), με τον Πανιώνιο (81’) και τον Παναθηναϊκό (90’+5’).

Αναλυτικά τα τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι 9… επιπλέον βαθμοί:

Λαμία-ΑΕΚ 0-1 (17 Σεπτεμβρίου) 4η Αγωνιστική (81’ Χριστοδουλόπουλος) +2 βαθμοί

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-2 (24 Σεπτεμβρίου) 5η Αγωνιστική (80’ Χριστοδουλόπουλος, 89’ Μάνταλος) +3 βαθμοί

Ξάνθη-ΑΕΚ 1-1 (15 Οκτωβρίου) 7η Αγωνιστική (88’ Βράνιες) +1 βαθμός

Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1 (29 Οκτωβρίου) 9η Αγωνιστική (81’ Αραούχο) + 2βαθμοί

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1 (19 Νοεμβρίου) 11η Αγωνιστική (90’+5’ Λιβάγια) + 1 βαθμός.