«Ναυάγιο» στη Ρόδο, ακυβέρνητο καράβι η ΑΕΚ

Σαν τον Τιτανικό μοιάζει η ΑΕΚ σε μια κρίσιμη καμπή της σεζόν. Την ώρα που παίζονται τα πάντα σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Champions League, η Ενωση μοιάζει με ακυβέρνητο καράβι. Ένα σύνολο παικτών που δεν έχει καμία σχέση με ομάδα, έχασε με κάτω τα χέρια και από τον Κολοσσό στη Ρόδο με 82-78. Η εικόνα της Ενωσης ήταν θλιβερή και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να μπει μπροστά στο σκορ και να ζητήσει κάτι από το παιχνίδι. Μια ομάδα που…κουράζεσαι ακόμα και να τη βλέπεις, χάνοντας απίστευτα εύκολα καλάθια και παίζοντας μπάσκετ που παραπέμπει σε αλάνα τοπικού πρωταθλήματος και δεν έχει καμία σχέση με τις υψηλές προσδοκίες που υπήρχαν.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ, χάρη στον Τζόουνς (10-4, 4′). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και πλησίασε στο σκορ, με τους Γκριν και Μπάρλοου να δίνουν λύσεις (11-10, 4′). Η αντίδραση συνεχίστηκε και χάρη σε Μπάρλοου και Μαυροειδή η Ένωση πήρε προβάδισμα (15-16, 6′). Ο Κολοσσός απάντησε και χάρη στον Ράιτ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση για το 23-19 της πρώτης περιόδου.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σε υψηλά επίπεδα, χάρη σε Ράιτ και Γεωργαλλή (28-22, 12′). Η ΑΕΚ απάντησε με επί μέρους 10-0 και χάρη σε Σάκοτα-Ελόνου πήρε τα ηνία στο σκορ (28-32, 14′). Γκριν και Μπάρλοου πήραν προσπάθειες και η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ (37-39, 16′). Ο Γκρίφιν απάντησε και με δικές του προσπάθειες έβαλε μπροστά στο σκορ τον Κολοσσό (42-41, 19′). Ο Μάνι Χάρις, όμως είπε την… τελευταάι λέξη στο πρώτο ημίχρονο, γράφοντας το 43-44.

Ο Κολοσσός με σερί 6-0 πήρε το προβάδισμα (49-44) στο 22’. Ο Γκριν με δίποντο μείωσε 49-46, στο 23’. Οι γηπεδούχοι με νέο σερί 6-0, ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (55-46), στο 14’. Ο Μπάρλοου με τρίποντο έκανε το 58-49, στο 27’. Η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Μπάρλοου και Σάκοτα να φωνάζουν παρών για το 63-57, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Ξανθόπουλος και Ελόνου με δικές τους προσπάθειες μείωσαν για την ΑΕΚ (67-62, 33′). Ο Μαυροειδής με δύο εύστοχες βολές προσπάθησε να διατηρήσει κοντά στο σκορ την ΑΕΚ (70-64, 34′). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά υπέρ τους, με τους Πρόστραν και Ράιτ να δίνουν λύσεις (75-69, 37′). Ο Γκρίφιν με δίποντο έκανε το 77-69, ενάμιση λεπτό για το φινάλε του αγώνα. Ο Σάκοτα με το τρίποντο μείωσε 79-74, ένα λεπτό για το τέλος. Οι Ροδίτες κράτησαν μέχρι το φινάλε τον έλεγχο και ο Πρόστραν ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 82-78, χαρίζοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.