Επαιξε με τη φωτιά και... ευτυχώς δεν κάηκε

Η ΑΕΚ ήταν πολύ μέτρια έως κακή και τελικά δεν το… πλήρωσε, αφού κατάφερε να μην χάσει από την πεσμένη Δόξα Λευκάδας λόγω Ούκιτς.

Η Ενωση με το… στανιό και πολύ ζόρι νίκησε τους νησιώτες με 64-68 εκτός έδρας, με τον Κροάτη να σώζει τα προσχήματα.

Η Δόξα πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και έβαλε… δύσκολα στην Ένωση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Ντόμπλας με τον Σκοτ να δώσουν προβάδισμα στους νεοφώτιστους, στο ξεκίνημα του αγώνα (10-8, 4’). Ο Ντόνι ΜακΓκραθ με τρίποντο έφερε την Ένωση σε θέση οδηγού για πρώτη φορά (10-11, 5’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι λύσεις, όμως, από Γεωργάκη και Μάρας και παρά τα καλάθια του Μαυροειδή, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (17-15). Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, μάλιστα, κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, χάρη στον Άμποτ (22-15, 12’). Ο Ντούσαν Σάκοτα ανέλαβε δράση από το σημείο εκείνο και τα δεδομένα άλλαξαν. Ο αρχηγός της Βασίλισσας φώναξε παρών και με τον Βασιλειάδη να τον ακολουθεί το προβάδισμα άλλαξε χέρια (22-23, 13’). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ακολούθησε τους συμπαίκτες του και αποτέλεσε σημείο αναφοράς για την ΑΕΚ. Ο «Λου» με δικά του καλάθια ανέβασε τη διαφορά (26-30, 16’). Ο Ντίξον μπήκε στην… εξίσωση και η Βασίλισσα κατάφερε να πάει στο +5 (31-35, 18’). Άμποτ και Μάρας ανέλαβαν δράση στο φινάλε του δεκαλέπτου και η Δόξα μείωσε σε 36-38 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε λύσεις στην Ένωση και αμέσως «χτίστηκε» διαφορά στο σκορ για την Βασίλισσα (36-44, 23’). Ο Ίβαν Μάρας προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και έδωσε νέο ενδιαφέρον (41-44, 24’). Η Βασίλισσα διατήρησε τα ηνία, χάρη στην παραγωγικότητα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και έτσι έκλεισε με προβάδισμα το τρίτο δεκάλεπτο (51-54). Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί η Ένωση διατήρησε μεν το προβάδισμα, όμως η Δόξα παρέμενε σε απόσταση.. βολής με τον Μάρας (58-59, 35′). Οι προσπάθειες του Μαυροκεφαλίδη έφεραν σε θέση οδηγού την ΑΕΚ (58-62, 36′). Η απάντηση από πλευράς Δόξας, όμως, ήταν άμεση, δια χειρός… Χάρις (62-62, 37′). Ο Μάρας μείωσε και πάλι στον πόντο για την Δόξα, όμως στο κρίσιμο σημείο φώναξε παρών ο Ρόκο Λένι Ούκιτς. Ο Κροάτης γκαρντ με μεγάλο σουτ έφερε στο +4 την Βασίλισσα, σε κρίσιμο σημείο (63-67, 39′). Μέχρι το τέλος του αγώνα η Ένωση κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε δύσκολη νίκη με 68-64, φτάνοντας τις 18 νίκες σε 24 παιχνίδια πρωταθλήματος.