Πετρογκόλ, ο... τιμωρός του Ολυμπιακ-άρη (VIDEO)

Μια από τις ελάχιστες αναλαμπές της ΑΕΚ στη μαύρη χρονιά του υποβιβασμού ήταν αυτή που καταγράφηκε μια μέρα σαν σήμερα του 2013. Απέναντι στην τότε αγαπημένη ομάδα του λιμανιού, με τραγική διαιτησία από τον Κάκο, η Ενωση κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα έστω και με δύο ανύπαρκτες αποβολές και με συνεχές σπρώξιμο. Η σέντρα του Μιχάλη Παυλή και η καρφωτή κεφαλιά του Αντώνη Πετρόπουλου άλλαξαν τα δεδομένα ενός ματς που πήγε να χαθεί από το πουθενά. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο από την αρχή ως το τέλος, αλλά ο Κάκος επιχείρησε να αλλάξει τα δεδομένα. Αρχικά αποβάλλοντας τον Τσούπρο επειδή δέχθηκε αγκωνιά στο πρόσωπο από τον θρασύ Πουλίδο και στη συνέχεια με νέα ανύπαρκτη αποβολή του Βλάχου για σταμάτημα της μπάλας με τον ώμο. Η ΑΕΚ όμως, δεν εγκατέλειψε. Κυνήγησε το ματς, είδε πως ο αντίπαλος στηριζόταν σε σαθρά πόδια και στη τελευταία φάση του έκανε τη ζημιά.

Η ΑΕΚ έδειξε να αιφνιδιάζεται από την ατμόσφαιρα του γηπέδου στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Λίνεν δεν έβγαζαν σιγουριά στο παιχνίδι τους και επέτρεψαν στον Αρη να έχει επικίνδυνη στιγμή μόλις στο 2’, όταν ο Αγκάνθο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στη περιοχή, αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φάση που έγινε μπροστά στην εστία του Κωνσταντόπουλου στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Σταδιακά, η ΑΕΚ ήλεγξε τον ρυθμό στη μεσαία γραμμή. Ο Πετρόπουλος ανέβαζε όλη την ομάδα ψηλά και ανακόπτονταν μόνο με φάουλ από την άμυνα του Αρη. Η Ενωση είχε τα ηνία του ματς, δεν είχε κινδύνους στην άμυνα, αλλά – κυρίως λόγω της κακής παρουσίας του Γκερέιρο – δεν μπορούσε να κάνει φάσεις. Εξαίρεση το καλό σουτ του Φούντα στο 17’, που σούταρε απευθείας έπειτα από σέντρα του Βλάχου. Ωστόσο, δεν είχε κανένα ζήτημα να κρατήσει τη μπάλα και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν διέφερε σε τίποτα από το αρχικό 45λεπτο. Πολλά λάθη στο κέντρο, αλλά με την ΑΕΚ να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να μην έχει κανένα πρόβλημα στην άμυνα της. Ηταν εμφανές πάντως, πως η ΑΕΚ μπορούσε να ζητήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Λίνεν αποφάσισε να ρισκάρει. Εβαλε τον Καραλή (ντεμπούτο με την ΑΕΚ) αντί του Γκερέιρο και σε ρόλο δεξιού ενδιάμεσου, με τον Κορδέρο να αναλαμβάνει περισσότερο επιτελικό ρόλο στο παιχνίδι. Αν μάλιστα ο Ισπανός έβλεπε τον αμαρκάριστο Καραλή στο 67’, θα μπορούσε να είχε γίνει άμεσα η δουλειά. Η ΑΕΚ απέφυγε το «εγκεφαλικό» στο 69’, όταν ο Αρης βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα και έφτασε σε τελική προσπάθεια με τον Γιαννιώτα, το σουτ του οποίου ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε ασταθώς, αλλά ο Αγκάνθο που σκόραρε ήταν δύο μέτρα οφσάιντ. Ο Αρης πίεσε για 1-2 λεπτά, αλλά δεν είχε κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Ο Λίνεν έριξε στο ματς και τον Κατίδη για να δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στην επίθεση της ΑΕΚ, αγωνιζόμενος μάλιστα ως δεύτερος φορ δίπλα στον Πετρόπουλο. Η αναίτια αποβολή του Τσούπρου άλλαξε τα δεδομένα. Η ΑΕΚ έχασε ύψος στο κέντρο της άμυνας και στη πρώτη φάση ο Αγκάνθο με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολάρα του Πετρόπουλου από σέντρα του Μιχάλη Παυλή

ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Β. Βλάχος, Τσουμάγκας, Τσούπρος, Μπουγαϊδης, Μητρόπουλος, Κορδέρο, Ρίκκα (88’ Παυλής), Γκερέιρο (61’ Καραλής), Φούντας (75’ Κατίδης), Πετρόπουλος

Αρης: Βελλίδης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας (84’ Παντίδος), Πουλίδο, Μαργαρίτης, Σουνάς (57’ Διαμαντάκος), Καραγιάννης, Κοέλιο (77’ Ζαραδούκας)