Τζάμπα ήττα για την ΑΕΚ στο ντέρμπι

Σε μια από τις πιο πειστικές εμφανίσεις της στη φετινή σεζόν, η ΑΕΚ έπαιξε στα ίσια τον Παναθηναϊκό μέσα στο γήπεδο του, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Μολονότι η «Βασίλισσα» είχε σε σούπερ μέρα τους Ούκιτς, Σάκοτα, Λαρεντζάκη και Μαυροειδή, πλήρωσε το κενό στη ρακέτα, κάποιες λεπτομέρειες στην εξέλιξη του ματς και λύγισε (και από τη διαιτησία) στο τέλος, χάνοντας με 77-68. Μεγάλο όπλο της Ενωσης τα επιθετικά ριμπάουντ και η εξαιρετική άμυνα, με τους «κιτρινόμαυρους» πάντως να έχουν σε ρηχά νερά τον Ντίξον και να μην παίρνουν βοήθειες από τον σούπερ σταρ της ομάδας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με διάθεση να πάει το παιχνίδι σε υψηλό ρυθμό και το κατάφερε στο πρώτο λεπτό με Ούκιτς και Ουίλιαμς (2-6). Η συνέχεια, όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Φελντέιν κα η εικόνατου αγώνα άλλαξε (12-6, 4’), χτυπώντας στην άμυνα τον Ντίξον. Η παρουσία του Δημήτρη Μαυροειδή στο παρκέ άλλαξε την εικόνα ολης της ΑΕΚ. Ο Έλληνας σέντερ έκανε την αρχή, ο Ντούσαν Σάκοτα ακολούθησε και η ΑΕΚ επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι (19-17, 8’). Σάκοτα και Μιλόσεβιτς έβαλαν σε θέση οδηγού την Βασίλισσα ξανά (19-20, 9’). Ο Φώτσης, όμως «μίλησε» στο τέλος και με τρίποντο έγραψε το 22-20. Ούκιτς και Ιβάνοβιτς οργάνωσαν το παιχνίδι της ΑΕΚ, δίνοντάς της προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (24-26, 12’). Ο Ούκιτς βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση και με δικό του σουτ κράτησε το προβάδισμα της Ένωσης (29-32, 15’). Ο Παναθηναϊκος αντέδρασε με Νίκολς και Φελντέιν (33-32, 15’). Ο Λαρεντζάκης έκανε αισθητή την παρουσία του, δίνοντας πόντους κοντά στο καλάθι (35-36, 18’). Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε τίποτα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι για το 39-39 του πρώτου 20λέπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη νευρικότητα από πλευράς ΑΕΚ. Σε τέτοιο σημείο ώστε ο Παναθηναϊκός να δημιουργήσει διαφορά στο σκορ (44-39, 22’). Πολύ γρήγορα, όμως, η Βασίλισσα έβγαλε αντίδραση. Μαυροειδής, Σάκοτα και Ούκιτς έτρεξαν επί μέρους 7-0 και τα δεδομένα άλλαξαν ξανά (44-46, 24’). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε εκ νέου και με τους Φελντέιν-Νίκολς να συνεχίσουν να ηγούνται το προβάδισμα άλλαξε χέρια (52-48, 27’). Η Βασίλισσα, όμως έμεινε πιστή στο πλάνο της και κατάφερε να ισοφαρίσει, χάρη σε Λαρεντζάκη και Μιλόσεβιτς (54-54, 29’). Ο Μπουρούσης σκόραρε, όπως και ο Ντίξον και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (56-56). Ο Γιάννης Μπουρούσης μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έκανε… ζημιές στην άμυνα της ΑΕΚ. Δικές του προσπάθειες έδωσαν αέρα 8 πόντων στους «πράσινους» σε κρίσιμο σημείο του αγώνα (64-56, 33’). Ο Ούκιτς φώναξε ξανά παρών και ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά (67-63, 34’). Ο Μπουρούσης, όμως, το είχε πάρει… προσωπικά και με δικές του προσπάθειες η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (72-63, 37’). Η προσπάθεια ανατροπής έμεινε στη μέση για την ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα, στο φινάλε, με 77-68.