ΑΕΚ: Χορεύοντας στη λάσπη (VIDEO)

Μία από τις λίγες καλές στιγμές της ΑΕΚ σε αυτά τα τελευταία χρόνια πριν τη μεγάλη καταστροφή του 2013, ήταν η νίκη με 3-1 σε βάρος της Χάιντουκ στο Σπλιτ

Μία από τις καλές ευρωπαϊκές της βραδιές πραγματοποίησε η ΑΕΚ πριν από οκτώ χρόνια ακριβώς. Η Ένωση αντιμετώπιζε εκτός έδρας για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League τη Χάιντουκ Σπλιτ θέλοντας μόνο τη νίκη για να παραμείνει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης.

Ο αγώνας διεξήχθη σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο με τον «Δικέφαλο» να επικρατεί με το εντυπωσιακό 3-1 σημειώνοντας όλα τα τέρματά του στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’ ο Νάτσο Σκόκο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για να διπλασιάσει τα τέρματα της ΑΕΚ ο Μανωλάς δέκα λεπτά αργότερα. Ο Μπλάνκο στο 84’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Ένωση κάνοντας το 3-0, με τους Κροάτες να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής στο 90’ με τον Μπούλιατ.