Πετούσε «φωτιές» η ΑΕΚ, 42-25 την ΑΕΣΧ Πυλαίας

Εικόνες από το ΑΕΚ -ΑΕ.Σ.Χ Πυλαίας

Σκοράροντας κατά βούληση η ομάδα χάντμπολ επικράτησε με 42-25 της ΑΕΣΧ Πυλαίας πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο Καματερό και 4η σε έξι αγώνες

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη στην έδρα της πέτυχε σήμερα η ομάδα χάντμπολ που επικράτησε της ΑΕΣΧ Πυλαίας με 42-25 Στο Καματερό. Με επίθεση που πετούσε «φωτιές» η Ένωση ξεπέρασε γρήγορα και το μούδιασμα των πρώτων λεπτών πραγματοποιώντας μια ακόμη καλή εμφάνιση. Η ομάδα του Κώστα Τούτση παραμένει σε απόσταση βολής από την κορυφή καθώς έφτασε τους 9 βαθμούς σε 6 παιχνίδια.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία δεν ξεκίνησε πολύ καλά επιτρέποντας στην Πυλαία να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Τα κενά στην άμυνα αλλά και το γεγονός πως με δυσκολία έφτανε η μπάλα στον Χόγκας είχε ως αποτέλεσμα η «Ένωση» να περιορίζεται στο σκοράρισμα με τους Νικολαϊδη και Γεωργιάδη να δίνουν τις λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικά σε 3-3 και στη πορεία προηγήθηκαν με 7-4 ενώ 6-9. Σε εκείνο το σημείο άλλαξε η ροή του αγώνα. Με ένα σερί 4-0 η ομάδα του Κώστα Τούτση πέρασε μπροστά ενώ ακολούθησε και ένα 8-1 επιμέρους σκορ που της έδωσε διαφορά ασφαλείας. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι και βρήκε τον επιθετικό πλουραλισμό της με τους Βαμβακά, Πέρρο, Χόγκα. Άντρεγιτς και Αλικάκο να προστίθενται στη λίστα των σκορ. Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το 20-13 να της δίνει ένα ασφαλές προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε μόνο ένα αφεντικό με την «Ένωση» να κάνει επίδειξη δύναμης. Με τους παίκτες της να σκοράρουν κατά βούληση, δεν άφηνε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο φτάνοντας την διαφορά και στο +15. Στα τελευταία λεπτά οι “κιτρινόμαυροι” χαμήλωσαν ταχύτητα κερδίζοντας εύκολα με 42-25.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6, 7-9, 12-10, 15-11, 20-13 (ημχ.), 24-16, 28-18, 32-20, 35-22, 38-23, 42-25
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 6, Γεωργιάδης 8, Μακρυγιάννης 2, Νικολαϊδης 7, Κολιούλης, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς 4, Χόγκας 7, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος 4.
ΑΕΣΧΠ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης, Κουκμίσης Ν. 3, Παπαδόπουλος 3, Ανθομελίδης, Κατσαρός, Βραχιολίδης, Κουκμίσης Κ., Μιχαηλίδης, Αντωνιάδης 2, Λασκαρούδης, Αρβανίτης 1, Καλόμοιρος 10, Σιαματάς, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιάνος 4, Ελέτα 1.
Διαιτητές: Καραπάνος- Αβράμης, δίλεπτα: 4-3, πέναλτι: 2/3-1/1