4 και λίγα ήταν! -Η ΑΕΚ «πάτησε» τον Αρη στο Χαριλάου και πάει... Champions League!

Η ΑΕΚ ισοπέδωσε τον Αρη και άρχισε να τεντώνει το…σεντόνι, με τρομερή εμφάνιση που έκανε εξοχικό τη Θεσσαλονίκη

Αυτή η ΑΕΚ δεν σταματά πουθενά.

Η Ενωση έκανε…εξοχικό τη Θεσσαλονίκη και μετά τον ΠΑΟΚ, καθάρισε και τον Αρη με 4-1 μέσα σε λίγες μέρες, πετώντας από τον…Βαρδάρη για το Champions League της επόμενης περιόδου. Η ομάδα του Καρέρα βρήκε λύσεις και για το απίστευτο φάρδος του Αρη και για το πέναλτι που δεν έδωσε ο Λευκορώσος διαιτητής και ο Τζήλος από το VAR και πάει φουλαρισμένη για να κουνήσει…σεντόνι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης της ΑΕΚ ο Ολιβέιρα, που πήρε μπροστά με δύο σεντερφορίσιες γκολάρες. Εξαιρετικοί ξανά τα δύο χαφ, Σιμόες και Κρίστισιτς, χορευτικά από τον Λιβάγια, τρομερή ασίστ ο Μάνταλος. Ο Καρέρα διαχειρίστηκε άψογα το χρόνο με τους παίκτες τους και δεν άφησε τον Αρη να της στερήσει τίποτα, έστω και αν βρήκε ξανά γκολ στην πρώτη φορά που πέρασε τη σέντρα στο γήπεδο.

“Αφεντικό” από την αρχή

Ο Καρέρα έλεγε όλες τις μέρες που προηγήθηκαν, ότι για να έχει αντίκρισμα η νίκη επί του ΠΑΟΚ θα έπρεπε να κερδίσει οπωσδήποτε η ΑΕΚ και τον Αρη. Για να δείξει τη διάθεση του αναφορικά με το παιχνίδι, έβαλε την ίδια ακριβώς 11άδα, με μοναδικό νέο πρόσωπο τον Βέρντε αντί του Αλμπάνη και αλλαγή στη διάταξη, που έγινε πιο επιθετική με τον Μάνταλο απελευθερωμένο σε ρόλο δεκαριού. Η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη και το έκανε σαφές από το πρώτο λεπτό.

Η ΑΕΚ από το ξεκίνημα του ματς, ήταν απόλυτο αφεντικό. Ασκησε πίεση στον Αρη, που περίμενε μοιρολατρικά στα καρέ του. Η Ενωση «πολιορκούσε» την άμυνα του Αρη, που αμύνονταν με 11 παίκτες πίσω από τη μεσαία γραμμή. Ηταν επόμενο, πως αργά ή γρήγορα, η ΑΕΚ θα έβρισκε το γκολ. Και το βρήκε στο 24’, με μια τρομερή σεντεφορίσια κίνηση του Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος εκμεταλλεύθηκε την ασθενή απόκρουση αμυντικού του Αρη σε πάσα του Βέρντε, έκανε φοβερή κίνηση πίβοτ και με αριστερό πλασέ την έστειλε στη γωνία του Κουέστα.

Τα…μεταφυσικά του Αρη

Η Ενωση είχε πάρει το προβάδισμα και δεν έδειχνε πως υπήρχε κάτι να την ανησυχεί. Τίποτα; Όταν παίζει φέτος με τον Αρη, μπορεί να προκύψει κίνδυνος με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Αυτήν τη φορά, τα απίθανα του Αρη προέκυψαν με τον Γκάμα να βρίσκεται έξω από την περιοχή δίχως να έχει τι να κάνει με την μπάλα. Εκανε σουτ που έμοιαζε απονενοημένο, η μπάλα κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι, πήρε τροχιά για τη γωνία του Μπάρκα και ήρθε η ισοφάριση!

Απίστευτο και όμως, αληθινό. Ηταν επόμενο, η ΑΕΚ να εμφανιστεί σοκαρισμένη από αυτήν τη διαδικασία μέσα στο γήπεδο. Οι παίκτες του Καρέρα δεν πίστευαν πως δέχτηκαν γκολ, στην πρώτη φορά που ο Αρης πέρασε τη σέντρα, δίχως καν να μπει στην περιοχή. Υπήρξε ένα δεκάλεπτο, στο οποίο η ΑΕΚ φαινόταν σαστισμένη, ενώ την ίδια στιγμή ο Αρης είχε κερδίσει σε αυτοπεποίθηση και άρχισε να παίρνει θάρρος για να βγει από το ταμπούρι.

Αρχισε η “πολιορκία”

Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ΑΕΚ άρχισε το σφυροκόπημα. Οσο και αν φαίνεται απίστευτο για επαγγελματικό ποδόσφαιρο, από το 42’ ως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ έκανε (και έχασε) έξι μεγάλες ευκαιρίες. Εξι φάσεις που θα μπορούσαν να αλλάξουν το ματς, αλλά δεν μπήκε η μπάλα στα δίχτυα. Σε αυτές, θα πρέπει να συνυπολογίσετε και το πέναλτι μαρς πάνω στον Σιμόες που δεν έδωσε ο διαιτητής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καρέρα ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν με μεγαλύτερη ένταση και συγκέντρωση στο παιχνίδι. Να αφήσουν πίσω τα ψυχολογικά και να παίξουν την μπάλα τους. Οπερ και εγένετο. Η ΑΕΚ μπήκε πιο ήρεμη, αποφασισμένη να εκμεταλλευθεί  κάθε αδυναμία του Αρη και το έκανε. Όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το λάθος να ανοιχτεί, η Ενωση χτύπησε με αντεπίθεση βγαλμένη από σεμινάριο.

Τον διέλυσε

Ο Μάνταλος έκανε την ασίστ, ο τρομερός Ολιβέιρα σε νέα φοβερή κίνηση και τελείωμα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κουέστα και έδωσε ξανά προβάδισμα για την ΑΕΚ. Αυτήν τη φορά μάλιστα, η Ενωση έδειξε να μαθαίνει από τα λάθη του παρελθόντος και έψαξε με ηρεμία ακόμα ένα γκολ. Την ώρα που ο Αρης παρέδιδε πνεύμα, η ΑΕΚ χτύπησε και για τρίτη φορά με τον Σιμόες να επισφραγίζει την εξαιρετική εμφάνιση του με σουτ έξω από την περιοχή.

Από εκεί και έπειτα, το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Αρης δεν είχε πια άλλα μαγικά να βγάλει από το καπέλο και η ΑΕΚ ήταν απόλυτα σοβαρή για να μην επιτρέψει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς. Ο Καρέρα φρέσκαρε την ομάδα, καθώς πολλοί παίκτες έπαιζαν τέταρτο ματς σε ελάχιστες μέρες. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και έδωσε διαστάσεις στη νίκη της, με το γκολ του Σιμάνσκι στο 84’.