«Φινάλε» με επιτυχίες

Πολύ καλές ήταν οι επιδόσεις των αθλητών της ελληνικής αποστολής, που αγωνίστηκαν στην πέμπτη και τελευταία μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Άμστερνταμ.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό της σφυροβολίας με 75,89 μ.. Στα 2,29 μ. σταμάτησε η πορεία του Κώστα Μπανιώτη στον τελικό του ύψους και ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την έκτη θέση, την καλύτερη που έχει πετύχει ο αθλητής μας σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η Ουρανία Ρεμπούλη τερμάτισε στην έκτη θέση του Ημιμαραθωνίου με 1 ώρα 11.52 σημειώνοντας παράλληλα την μεγαλύτερη διάκριση της.  Ο Κώστας Γκελαούζος εκπροσώπησε τη χώρα στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών και έμεινε στην 61 θέση. Ο Νίκος Σκαρβέλης αγωνίστηκε στον τελικό της σφαιροβολίας και είχε καλύτερη βολή στα 19,55μ, που τον έφερε στην 11η θέση.