Ανεπίδεκτοι μαθήσεως

Για τρία δεκάλεπτα η ΑΕΚ είχε πάει πολύ καλά το παιχνίδι. Το είχε φέρει στα μέτρα της, σε όλα τα επίπεδα, χάρη στην πολύ καλή παρουσία της στην άμυνα, αλλά και το ορθολογικό παιχνίδι της στην επίθεση. Σε τέτοιο σημείο, ώστε η διαφορά να φτάσει ακόμα και τους 14 πόντους (40-54). Από εκείνο το σημείο, όμως, κατέβηκε ο… γενικός. Ο Άρης, με τους Σίμτσακ και ΜακΝιλ να κάνουν «ζημιά» στην Ένωση και με την άμυνα… ζώνης να βγάζει εκτός ρυθμού την περιφέρεια (10/35 τρίποντα) «κατέρρευσε» στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισε ήττα που «πληγώνει» τον εγωισμό της, με 74-69, με τη σειρά να βρίσκεται στο 2-1.

Η Ένωση έχει την ευκαιρία της… σεζόν, να «τελειώσει» τη σειρά με νίκη στο ΟΑΚΑ, το ερχόμενο Σάββατο (28/05, 19:00), ώστε να… ξεπλύνει την ντροπή του Αλεξναδρείου.

Παρά τις σοβαρές απουσίες του, ο Άρης ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Πελεκάνος, Κοέν και ΜακΝιλ έδωσαν λύσεις στους «κίτρινους», οι οποίοι δημιούργησαν προβάδισμα στην αναμέτρηση (13-8, 6′). Η Ένωση αντέδρασε και βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Μιλόσεβιτς. Ο Βόσνιος με δικές του προσπάθειες έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού για πρώτη φορά (14-15, 9′). Ο Φλιώνης με 2 βολές έγραψε το 16-15, όμως ο Τζέι Κόβαν Μπράουν είπε την τελευταία… λέξη για το πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο έκανε το σκορ 16-18. Το ξεκίνημα της Ένωσης στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό. Ο Μαλίκ Χέρστον ανέλαβε δράση και η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (16-25, 12′). Ο Άρης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως ο Μπράουν φώναξε παρών και διατήρησε στα ίδια επίπεδα το προβάδισμα της ομάδας του (22-31, 15′). Η συνέχεια, από πλευράς ΑΕΚ ήταν τέτοια, που η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους, με… δράση τον Καλαμπόκη (22-33, 16′). Ο Άρης αντέδρασε και μείωσε με τον Κοέν, όμως η ΑΕΚ διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, τον έλεγχο, προηγούμενη με 30-36 των γηπεδούχων.

Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν ασταμάτητος και αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να διατηρήσει το προβάδισμά της. Ο Αμερικανός σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους ξανά (40-51, 25′). Ο Κάρτερ έγινε κομμάτι της… εξίσωσης και η διαφορά έφτασε στους 14 για πρώτη φορά (40-54, 26′). Ο Άρης έδειξε πως έχει… σφυγμό και με τον Τζέρελ ΜακΝιλ να ηγείται της προσπάθειας κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (45-54, 28′). Η άμυνα των γηπεδούχων ανέβασε την απόδοσή της, με τον ΜακΝιλ να σκοράρει και να μειώνει σε 49-54, στο φινάλε του δεκαλέπτου, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ δεν έβρισε… διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Η ανατροπή όχι μόνο δεν έμεινε στη μέση, αλλά είχε και συνέχεια για τον Άρη. Ο Σίμτσακ συνέχισε να σκοράρει και μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (56-57, 32′). Ο Έρικ έδωσε λύση στην ΑΕΚ, αλλά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία. Σίμτσακ και ΜακΝιλ συνέχισαν και κάπως έτσι το προβάδισμα άλλαξε χέρια (62-59, 34′). Ο Κοέν έφερε στο +4 την ομάδα του (66-62), για να μειώσει άμεσα με καλάθι ο Κάρτερ (66-64, 37′). Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να είναι πολύ άστοχη από την περιφέρεια και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Άρης, που με τρίποντο του Ξανθόπουλου έστειλε τη διαφορά στους 7 (71-64, 39′). Μέχρι το τέλος του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Κάρτερ, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Άρη να φτάνει στη νίκη με 74-69 και να μειώνει στη σειρά των μικρών τελικών.