Η ΑΕΚ ξέρει καλά τον τρόπο για την κούπα (VIDEO+ΦΩΤΟ)

Η ΑΕΚ ξέρει καλά τον τρόπο για την κούπα  (VIDEO+ΦΩΤΟ)

Το enwsi.gr σας βάζει στον ρυθμό του αυριανού τελικού θυμίζοντας σας τι έχει γίνει όταν ΑΕΚ και Ολυμπιακός έχουν διασταυρώσει τα… ξίφη τους στον τελικό της διοργάνωσης. Η αυριανή θα είναι η έκτη φορά εντός αγωνιστικού χώρου που θα παλέψει η «Ένωση» για τον τίτλο κόντρα στους Πειραιώτες έχοντας κερδίσει τις δύο. Άλλες τρεις έχουν κερδίσει οι «ερυθρόλευκοι», ενώ μία φορά η ΑΕΚ αναδείχθηκε Κυπελλούχος άνευ αγώνα, εξαιτίας της απροθυμίας του Ολυμπιακού να «κατέβει» στο γήπεδο!

Η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε

Την πρώτη φορά που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε τελικό ήταν στις 17 Μαΐου 1953. Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Λεωφόρου με την ΑΕΚ να διεκδικεί το 5ο της τρόπαιο έχοντας αποκλείσει στα προημιτελικά τον Άρη με 1-0 και τον Πανιώνιο στα ημιτελικά με 2-1 στην παράταση. Ο «Δικέφαλος» αν και λίγο έλειψε να σημειώσει μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-2. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 χάρις στα τέρματα των Κοπανίδη (20’), Κανσού (37’) και Δαρίβα (79’), με την ΑΕΚ να «ξυπνάει» στο τελευταίο δεκάλεπτο και να εξαπολύει την αντεπίθεσή της. Στο 83’ μείωσε με τον Σεραφείδη και πέντε λεπτά αργότερα ο Κανάκης διπλασίασε τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων», χωρίς να καταφέρουν εν τέλει να πετύχουν και τρίτο στα εναπομείναντα λεπτά.

ΑΕΚ (Μάριο Μανιόζι): ∆ελαβίνιας, Παραγυιός, Γούλιος, ∆αράκης, Μάνεσης, Παπαθεοδώρου, Εμμανουηλίδης, Κανάκης, Παπαγεωργίου, Σταματιάδης, Σεραφείδης

Ολυμπιακός (Βαγγέλης Χέλμης, Γιάννης Χέλμης): Καραπατής, Ρωσσίδης, Σούλης, Μουράτης, Ξανθόπουλος, Μπέμπης, Κανσός, Κοκκινάκης, Κοπανίδης, ∆αρίβας, ∆ρόσος

Η εκδίκηση άργησε τρία χρόνια

Τρία χρόνια αργότερα η ΑΕΚ ξαναβρέθηκε σε τελικό Κυπέλλου και πάλι κόντρα στον Ολυμπιακό έχοντας μοναδική ευκαιρία να πάρει την εκδίκησή της. Ευκαιρία που δεν άφησε ανεκμετάλλευτη επικρατώντας των «ερυθρόλευκων» 2-1, στον τελικό που διεξήχθη στις 24 Ιουνίου 1956 στη Λεωφόρο. Η «Ένωση» πανηγύριζε το 5ο της τρόπαιο, ενώ παράλληλα έβαζε τέλος στο νικηφόρο σερί του ΟΣΦΠ που μετρούσε μέχρι εκείνη την ημέρα 4 νικηφόρους τελικούς. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με τον Χανιώτη στο 22’ για να δεχθεί την ισοφάριση τέσσερα λεπτά αργότερα από τον Δαρίβα. Εν τέλει ο Κανάκης έδωσε το προβάδισμα και πάλι στο 67’ με το 2-1 να παραμένει έως το τέλος. Αξίζει να σημειώσουμε ότι διεξήχθη για πρώτη φορά τελικός με ξένο διαιτητή, αφού την αναμέτρηση διεύθυνε ο Ιταλός  Ιτζίνο Ριγκάτο. Η ΑΕΚ πριν τον Ολυμπιακό είχε επικρατήσει στους «8» του Πανιωνίου με 2-1 και στους «4» του Παναθηναϊκού με το ίδιο σκορ.

ΑΕΚ (Κώστας Νεγρεπόντης): Σεραφείδης, Παραγυιός, Καρακατσάνης, Τσαγκάρης, Ζωγράφος, Πούλης, Εμμανουηλίδης, Κανάκης, Χανιώτης, Σταματιάδης, Κουρτίδης

Ολυμπιακός (Βαγγέλης Χέλμης, Γιάννης Χέλμης): Θεοδωρίδης, Ρωσσίδης, Σούλης, Ξανθόπουλος, Μπέμπης, Κοτρίδης, Μουστακλής, Ιωάννου, Υφαντής, Πολυχρονίου, Δαρίβας

Σύνθεση 1956     ΑΕΚ 1956

Ούτε καν… κατέβηκαν

Η τρίτη φορά που θα αντιμετώπιζε η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό ήταν στις 10 Ιουλίου 1966. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» αρνήθηκαν να… κατέβουν στον τελικό που είχε οριστεί μάλιστα στην έδρας του με την «Ένωση» να κερδίζει το 7ο τρόπαιό της με 2-0 και άνευ αγώνα. Τι είχε συμβεί όμως, για να φτάσουμε έως εδώ; Στα ημιτελικά η ΑΕΚ κληρώθηκε να αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος την Καβάλα. Οι Μακεδόνες ζήτησαν ο νοκ άουτ αγώνας να διεξαχθεί στο γήπεδό τους επικαλούμενοι έναν νόμο της εποχής που προέβλεπε πως αν σε ένα ζευγάρι στους «4» η μία ομάδα προέρχεται από τη Βόρεια Ελλάδα, τότε θα έπρεπε να οριστεί εκείνη γηπεδούχος. Η ΑΕΚ από την πλευρά της ανέτεινε πως αυτό ισχύει μόνο για συλλόγους από τη Θεσσαλονίκη με την ΕΠΟ να… κόβει το καρπούζι στη μέση ορίζοντας ως έδρα το «Καυτανζόγλειο». Η Καβάλα δεν το δέχτηκε και αρνήθηκε να παίξει τον ημιτελικό. Η ιστορία αυτή τράβηξε χρονικά με τον Ολυμπιακό που ήταν ο φιναλίστ με εισήγηση του προπονητή Μάρτον Μπούκοβι, δεν δέχθηκε να παίξει στον τελικό, καθώς ορίστηκε για τις 10 Ιουλίου και χαλούσε τον προγραμματισμό των Πειραιωτών για την προετοιμασία τους για την ευρωπαϊκή τους συμμετοχή!

ΑΕΚ 1966

Ο… γιατρός έδωσε τη λύση

46 χρονιά μετά η μοίρα τα έφερε έτσι, ώστε οι δυο τους να τα… ξαναπούν σε τελικό μέσα στο χορτάρι. Το ημερολόγιο έγραφε 27 Απριλίου 2002 τον αγώνα να έχει οριστεί στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ για να διεκδικήσει το 13ο της τρόπαιο χρειάστηκε να αποκλείσει στα προημιτελικά τον ΠΑΟΚ (2-1, 4-0) και στα ημιτελικά την Ξάνθη με τους ακρίτες να βάζουν… δύσκολα με την «Ένωση» να προκρίνεται στην παράταση μετά τα χωρίς σκορ δύο παιχνίδια. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη με 2-1 ο… γιατρός Σωτήρης Κωνσταντινίδης που άνοιξε το σκορ στο 52’ παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιάρτα. Ο ίδιος μάλιστα κέρδισε την αποβολή του Τζιοβάνι για χτύπημα εκτός φάσης στο 79’, με τον Βραζιλιάνο λίγα λεπτά νωρίτερα (70’) να έχει φέρει το ματς στα ίσια. Το τελικό 2-1 έγραψε ο Βλάνταν Ίβιτς που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στη θέση του Κωνσταντινίδη.

ΑΕΚ (Φερνάντο Σάντος): Χιώτης, Γεωργέας, Κασάπης (29′ Ξενίδης), Γκαμάρα, Μ. Καψής, Ζαγοράκης, Λάκης, Ζήκος, Σ. Κωνσταντινίδης (81′ Ιλ. Ίβιτς), Τσιάρτας, Νικολαΐδης

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Γεωργίου Πατσατζόγλου, Βενετίδης, Κωστούλας (86′ Οφορίκουε), Αμανατίδης, Καρεμπέ (45′ Ζε Ελίας), Γιαννακόπουλος, Ζέτερμπεργκ (86′ Νινιάδης), Αλεξανδρής, Τζόρτζεβιτς, Ζιοβάνι

Κωνσταντινίδης 2002Η ΑΕΚ ξέρει καλά τον τρόπο για την κούπα  (VIDEO+ΦΩΤΟ)

οπαδοί αεκ 2002

Δεν μπήκε ποτέ στο ματς

Τέσσερα χρόνια αργότερα, για πρώτη φορά εκτός Αθήνας, η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό σε ακόμη έναν τελικό. Στις 10 Μαΐου 2006 στο Παγκρήτιο Στάδιο ο «Δικέφαλος» παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων γνωρίζοντας την ήττα με 3-0. Για τους «ερυθρόλευκους» το σκορ είχε ανοίξει στο 61’ ο Κωνσταντίνου και στο 70’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με το αυτογκόλ του Βλάνταν Ίβιτς. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καστίγιο στο 90’. Για να φτάσει στον τελικό η ΑΕΚ είχε αποκλείσει στα προημιτελικά τη Νίκη Βόλου (0-0, 2-0) και στα ημιτελικά τον Αγροτικό Αστέρα (3-0, 0-1).

ΑΕΚ (Φερνάντο Σάντος): Σορεντίνο, Γεωργέας, Τζιωρτζιόπουλος, Τσιρίλο, Δέλλας (71′ Σοάρες), Βλ. Ίβιτς, Λάκης, Κατσουράνης, Ζούλιο Σέζαρ (76′ Π. Καπετάνος), Έμερσον, Λυμπερόπουλος (84′ Αλεξόπουλος)

Ολυμπιακός (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Μαυρογενίδης, Μπουλούτ, Ανατολάκης, Σούρερ, Στολτίδης, Τουρέ (67′ Μάριτς), Καφές, Οκκάς (77′ Καστίγιο), Τζόρτζεβιτς, Κωνσταντίνου (90+2′ Ντάνι Γκαρσία)

«Λύγισε» στα πέναλτι

Ο συναρπαστικότερος τελικός, όχι μόνο μεταξύ των δυο τους, αλλά και όλων των ετών, σημειώθηκε στο ΟΑΚΑ στις 2 Μαΐου 2009. Η ΑΕΚ έχοντας αποκλείσει στους «8» την Ξάνθη (1-2, 1-0) και στους «4» τον Πανσερραϊκό (3-0, 0-0) θα διεκδικούσε το 14ο Κύπελλο κόντρα στον Ολυμπιακό. Τα πάντα έδειχναν ιδανικά στην αρχή με την «Ένωση» να προηγείται 2-0 χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Μπλάνκο στο 4’ και 8’ αντίστοιχα. Στο 47’ ο Νταρμπισάιρ μείωσε για να ισοφαρίσει στο 70’ ο Ντουντού. Στο 90’ ο Σκόκο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για να οδηγήσει εν τέλει το ματς στην παράταση ο Νταρμπισάιρ με το τέρμα που σημείωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκεί ο Γκαλέτι στο 102’ έκανε το 4-3 υπέρ του Ολυμπιακού για να οδηγήσει το ματς στη… ρώσικη ρουλέτα ο Σκόκο με το τέρμα του στο 107’. Από την άσπρη βούλα εκτελέστηκαν συνολικά 34 πέναλτι με οκτώ ποδοσφαιριστές να εκτελούν από δύο φορές.

Η σειρά των πέναλτι: Καφές γκολ 0-1, Όσκαρ γκολ 1-1, Μπλάνκο γκολ 1-2, Ντουντού γκολ 2-2, Σκόκο γκολ 2-3, Ντιόγκο γκολ 3-3, Εντίνιο γκολ 3-4, Ντομί γκολ 4-4, Μαϊστόροβιτς δοκ. 4-4, Τζόρτζεβιτς αποκρ. 4-4, Ενσαλίβα γκολ 4-5, Τοροσίδης γκολ 5-5, Σάχα γκολ 5-6, Μπελούτσι γκολ 6-6, Πελετιέρι γκολ 6-7, Νικοπολίδης γκολ 7-7, Γεωργέας απόκρ. 7-7, Αντζας απόκρ. 7-7, Καφές γκολ 7-8, Οσκαρ γκολ 8-8, Μπλάνκο γκολ 8-9, Ντουντού γκολ 9-9, Σκόκο γκολ 9-10, Ντιόγκο γκολ 10-10, Εντίνιο γκολ 10-11, Ντομί γκολ 11-11, Μαϊστόροβιτς γκολ 11-12, Τζόρτζεβιτς γκολ 12-12, Ενσαλίβα γκολ 12-13, Τοροσίδης γκολ 13-13, Σάχα γκολ 13-14, Μπελούτσι γκολ 14-14, Πελετιέρι απόκρ. 14-14, Νικοπολίδης γκολ 15-14

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Αλβες, Κυργιάκος (62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Μπλάνκο, Σκόκο, Τζεμπούρ (77′ Εντίνιο)

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Αβρ. Παπαδόπουλος, Αντζας, Πατσατζόγλου (46′ Νταρμπισάιρ – 97′ Οσκαρ), Γκαλέτι, Ντουντού, Ντιόγκο, Λέτο (62′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι