Πήρε τον βαθμό, μπορούσε τη νίκη

Μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη και να κάνει ένα καθοριστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έχασε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ

Η «Ένωση» ήρθε ισόπαλη 21-21 με την ΧΑΝΘ για την πρώτη αγωνιστική των πλέι άουτ, ένας βαθμός ωστόσο ο οποίος είναι εξαιρετικά σημαντικός μιας και την διατηρεί στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι άουτ με 11 βαθμούς. Εκεί όπου ισοβαθμεί με τον Πανελλήνιο, ενώ ακολουθεί με δέκα βαθμούς ο Αερωπός ο οποίος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Οι «κιτρινόμαυροι» αδίκησαν τους εαυτούς τους καθώς ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Παρά τα προβλήματα η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έκανε μεγάλη προσπάθεια, άγγιξε τη νίκη αλλά και πάλι πλήρωσε τα δικά της λάθη, τα οποία άλλωστε την έχουν φέρει να παλεύει για πρώτη φορά στην ιστορία της για την παραμονή στην κατηγορία. Ο επόμενος αγώνας με τον Φοίβο Συκεών είναι ο πλέον σημαντικός καθώς με νίκη η ομάδα θα εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την σωτηρία της. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι της, με την ΧΑΝΘ να προηγείται σταθερά. Είχε και την ατυχία με το μέρος της καθώς είδε τουλάχιστον τρεις προσπάθειες της να καταλήγουν στο δοκάρι ενώ έχασε και πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 14-10 και κάπου εκεί «ξύπνησε». Με ένα εντυπωσιακό σερί όχι μόνο μείωσε την διαφορά αλλά βρέθηκε να προηγείται 17-15. Ο ρυθμός έπεσε εκ νέου, η ΧΑΝΘ ροκάνισε την διαφορά με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με 21-20 με τον Μπακαούκα. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν απάντηση, πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης με την «Ένωση» να χάνει την τελευταία επίθεση.

ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 21-21
Τα δεκάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 7-5, 8-7, 11-9 (ημχ.), 13-10, 14-13, 14-17, 16-17, 18-20, 21-21
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Αγγ. Παπαδόπουλος 3, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 1, Δέσπος 6, Ευρ. Ναουμίδης, Ιωαννίδης, Κόντης 4, αργυρίου 3, Τσαβδάρης, Παντελίδης 1, Κεσίδης 1, Μπαιρλής 2, Μαυρόπουλος, Αθ. Ναουμίδης, Σιαματάς.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 6, Φίλιππας, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαίδης 2, Αργυράκης 2, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Φίλης, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης 3. Διαιτητές Τζαφερόπουλος, Μπέτμαν. Δίλεπτα 6-3. Κόκκινη: 42’ Ιωαννίδης, Πέναλτι: 2/2-7/3