Σε ρηχά νερά λόγω... διασυρμού

Με στόχο να “τσεράρουν” ποδοσφαιριστές από την Μπράγκα, επέλεξαν ο Μπράνκο Μιλοβάνοβιτς και Άλεξ Ντε Μπαρτόλο το “Ντα Λουζ” ως τον πρώτο σταθμό του ταξιδιού τους στην Πορτογαλία. Όμως αν τελικά δεν άλλαξε το πρόγραμμα τους την τελευταία στιγμή, είχαν την… ατυχία να πέσουν σ’ ένα δαιμονισμένο βράδυ της Μπενφίκα. Με 5-1 διέσυραν οι Λουζιτανοί την Μπράγκα. Και η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι παίκτες των φιλοξενούμενων, έμειναν σε εξαιρετικά ρηχά νερά. Μοναδική ίσως εξαίρεση, ο Πέδρο Σάντος που έπαιξε και στο δεξί και στο αριστερό άκρο της επίθεσης της Μπράγκα και ήταν στοιχειωδώς κινητικός. Μάλιστα ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι το οποίο ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Κατά τα άλλα, ο Νίκολα Στογίλκοβιτς μπήκε ως αλλαγή στο 69′ και με το σκορ ήδη στο 3-0 εις βάρος της Μπράγκα, μήπως και φρεσκάρει την επίθεση. Πέραν της κίτρινης που πήρε, ουδέν. Ο Λουίς Κάρλος έτρεχε και δεν έφτανε στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Κρισλάν στάθηκε… τυχερός καθώς δεν έπαιξε καθόλου.