Επεσε με ψηλά το κεφάλι

Η ΑΕΚ είναι εδώ. Η νέα ομάδα που δημιουργεί ο Γιούρι Ζντοβτς είναι πραγματικά ανταγωνιστική και το απέδειξε στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Σε ματς θρίλερ, έπειτα από δύο παρατάσεις, η Ενωση ηττήθηκε με 100-93 και αφού στο μεταξύ είχε χάσει από τραυματισμούς τους – δύο καλύτερους παίκτες της στο ματς – Μπράουν και Χέρστον και δεν είχε πια λύσεις για να βρει επιθετικές λύσεις. Καθοριστικές για την εξέλιξη της αναμέτρησης οι διαιτητικές αποφάσεις στο φινάλε, όταν δεν έδωσαν το επιθετικό φάουλ στον Παπαντωνίου, αλλά και τα βήματα στον Χάντερ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό, καθώς οι δύο ομάδες θέλησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Αυτό είχε σαν συνέπεια να έχουμε υψηλό σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει υποτυπώδες προβάδισμα, χάρη στον Μαυροκεφαλίδη (16-15, 6′). Ο Βασίλης Σπανούλης με δικές του προσπάεθεις έβαλε μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες, ανατρέποντας την κατάσταση (16-21, 8′). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και χάρη σε Κατσίβελη και Μαυροειδή ανέκτησαν το προβάδισμα για το 22-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Τζόνσον-Όντομ και Ντάνιελ Χάκετ έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό, επιθετικά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το παιχνίδι να έρθει στα ίσια (29-29, 13′). Η ΑΕΚ, όμως είχε… ορεξάτη την περιφέρειά της και με τους Μπράουν-Κατσίβελη να «εκτελούν» ανέκτησε τα ηνία (33-29, 14′). Ο Τζέι Κόβαν Μπράουν, από το σημείο εκείνο, ηγήιθηκε της προσπάθειας για την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός το πήρε… προσωπικά και με δικά του σουτ έβαλε στο +5 την ομάδα του (42-37, 19′). Ο Μάντζαρης ευστόχησε σε 2/2 βολές και έγραψε το 42-39, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα της τάξεως των 6 πόντων στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (49-43, 23′). Η αντίδραση από πλευράς Ολυμπιακού ήταν άμεση, ωστόσο, καθώς οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση απότον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος «εκτέλεσε» την άμυνα των κιτρινόμαυρων» και έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (55-58, 28′). Το προβάδισμα έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου για το 61-62 των Πειραιωτών.

Με επιμέρους σκορ 4-4, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα του (66-65), στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 68-66 για την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 7 πόντων (68-74), πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Μπράουν με δύο βολές έκανε το 75-70 και με σερί 4-0 το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς μείωσε στους δύο πόντους (76-74), δύο λεπτά και δέκα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπράουν με τρίποντο ισοφάρισε 77-77 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μπράουν με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (80-77), με την έναρξη της παράτασης.  Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (87-83), ένα λεπτό και εικοσιένα δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Σπανούλης με δύο βολές ισοφάρισε 87-87 και το ματς πήγε για δεύτερη φορά στην παράταση.

Ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 90-87, με την έναρξη της δεύτερης παράτασης και ο Μαυροκεφαλίδης με μία βολή μείωσε 90-88.  Με τρίποντο ο Γκριν έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ 91-90, δύο λεπτά πριν το τέλος.  Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πήραν διαφορά πέντε πόντων (96-91), με τον Σπανούλη να διαμορφώνει το τελικό 100-93.