Η απίστευτη σύμπτωση ΑΕΚ και Ηρακλή με διαιτητή τον Σπάθα!

Η Επιστροφή…

Ο Ηλίας Σπάθας από τον Πειραιά θα διευθύνει την αποψινή (19:30) αναμέτρηση του Ηρακλή με την ΑΕΚ στο Καυταντζόγλειο Στάδιο.

Πριν από το αποψινό ματς, ο Πειραιώτης ρέφερι έχει οριστεί συμπτωματικά σε άλλα 7 παιχνίδια, τόσο για το «γηραιό», όσο και για τους «κιτρινόμαυρους»!

Το εντυπωσιακό, ωστόσο, είναι, ότι η ΑΕΚ έχει νικήσει ΜΟΝΟ σε ένα από αυτά τα παιχνίδια, ενώ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τον Ηρακλή: έχει νικήσει μόνο ένα παιχνίδι!

Για να βρεθεί αυτό το… ένα, για τη μεν ΑΕΚ πρέπει να ανατρέξουμε πολύ πίσω, στις 2 Νοεμβρίου 2008: Πρόκειται για τον αγώνα ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (8η αγωνιστική της σεζόν 2008-09), όπου οι «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Δώνη είχαν πάρει τη νίκη χάρη στα γκολ του Μαϊστόροβιτς στο 89’ και του Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας ήταν και σημαδιακός, καθώς αμέσως μετά το τέλος του, ο Ντέμης Νικολαϊδης είχε υποβάλει την παραίτησή του από την προεδρία της ΑΕΚ και έμπαινε τέλος στην «εποχή Ντέμη»! Ήταν η περίοδος που άρχισε η… κάτω βόλτα για την Ένωση.

Για τον δε Ηρακλή, η μία και μοναδική νίκη που έχει με διαιτητή τον Σπάθα, εντοπίζεται ακόμη πιο πίσω: Ήταν η σεζόν 2007-2008 (27/10) όπου για την 6η αγωνιστική, ο «γηραιός» επικρατούσε με 1-0 του Λεβαδειακού χάρη σε γκολ του Νικολόπουλου.

Υπάρχει όμως κι άλλο εντυπωσιακό και σπάνιο στατιστικό στη «σχέση» του Σπάθα με Ηρακλή και ΑΕΚ:

Στα υπόλοιπα 6 ματς τα οποία οι δύο ομάδες δεν κέρδισαν, τόσο ο «γηραιός» όσο και ο «δικέφαλος» έχουν φέρει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα: 2 ισοπαλίες και 4 ήττες!!!

Δείτε αναλυτικά:

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΑΕΚ ΜΕ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΤΟΝ ΣΠΑΘΑ:

2012-13: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-2.

2011-12: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2, Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0.

2009-10: Πανιώνιος-ΑΕΚ 3-1.

2008-09: ΑΕΚ-Αστέρας Τρ. 2-1, Λάρισα-ΑΕΚ 1-1, Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1 (πλέι οφ).

Σύνολο (σε 7 ματς): 1 νίκη, 2 ισοπαλίες, 4 ήττες, 7-12 τέρματα.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΜΕ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΤΟΝ ΣΠΑΘΑ:

2010-11: Καβάλα-Ηρακλής 3-0.

2009-10: Ηρακλής-Παναθηναϊκός 0-1, Ηρακλής-ΠΑΟΚ 1-1.

2008-09: Ηρακλής-Εργοτέλης 0-0, ΠΑΟΚ-Ηρακλής 1-0.

2007-08: Ηρακλής-Λεβαδειακός 1-0, Λάρισα-Ηρακλής 1-0.

Σύνολο (σε 7 ματς): 1 νίκη, 2 ισοπαλίες, 4 ήττες, 2-7 τέρματα.

Γενικά, ο 36χρονος Πειραιώτης ρέφερι βρίσκεται στη Super League από τη σεζόν 2007-2008 και έχει διευθύνει 104 ματς της μεγάλης κατηγορίας. Φέτος έχει σφυρίξει σε 7 αγώνες, μεταξύ των οποίων ήταν και το Πλατανιάς-Ολυμπιακός 1-1. Μέχρι τον περασμένο Νοέμβριο ήταν διεθνής αλλά καρατομήθηκε.