Κατοστάρης ο αρχηγός και με την πρώτη του μεγάλη νίκη (VIDEO)

Η δική μας 11άδα!

Ο Πέτρος Μάνταλος το Σάββατο το βράδυ πανηγύρισε την πρώτη του μεγάλη νίκη σε ντέρμπι με τα «κιτρινόμαυρα» στο 1-0 επί του ΟΣΦΠ.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ μάλιστα στο ματς με τους Πειραιώτες συμπλήρωσε και τις 100 συμμετοχές στην Super League αγωνιζόμενος με την Ξάνθη και την Ενωση.

• Ο Μάνταλος έκανε ντεμπούτο στην Α’ εθνική την σεζόν 2009/10, όταν στις 19 Σεπτεμβρίου του 2009 έπαιξε για πρώτη φορά στο Εργοτέλης – Ξάνθη (βασικός για 56 λεπτά – δείτε το κάτω VIDEO).
  • Το πρώτο του γκολ πάντως μπήκε το 2011. Στις 4 Δεκεμβρίου στο 0-2 της Ξάνθης επί της Δόξας Δράμας στο Καυταντζόγλειο, σκόραρε στο 20ο λεπτό το 0-1 (δείτε το πάνω VIDEO).
  • Στις 14 Απριλίου 2013 έβαλε για πρώτη φορά δύο γκολ ο Μάνταλος στο 3-3 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (τα έβαλε στο 4′ και στο 52′), όταν είχε σκοράρει και ο νυν συμπαίκτης του Χρήστος Αραβίδης.
  • Στις 11 Ιουνίου 2014, ενώ είχε συμφωνήσει με την ΑΕΚ, έπαιξε στα μπαράζ παραμονής με την Ξάνθη στο Χαριλάου κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου αποβλήθηκε στο 48, αλλά η τότε ομάδα του κέρδισε με 2-1 και παρέμεινε. Η τιμωρία τον… ακολούθησε και στην ΑΕΚ την επόμενη χρονιά.