Ξεμπούκωσε και... τρομάζει

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ρέθυμνο

Στην μετά-Σάκοτα εποχή στην ΑΕΚ η ομάδα με εξαιρετική ψυχολογία στο παρκέ απέδειξε ότι έχει το υλικό και με τις προσθήκες που έγιναν μπορεί να φτάσει ψηλά.

Το σημερινό δείγμα στο ΟΑΚΑ ήταν εξαιρετικό. Η επίθεση είχε πολλά βιολιά με Μαυροκεφαλίδη, Μαυροειδή, Μιλόσεβιτς, Κάρτερ και Καλαμπόκη και έναν Κούπερ να μοιράζει ασίστ (11). Ετσι, από το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με πολύ καλή άμυνα και αποτελεσματικότητα κέρδισε άνετα με 86-70 το Ρέθυμνο που δεν μπορούσε να αντισταθεί. Για τους Κρητικούς 25 πόντους είχε ο Κλουφ.

Με τον Χέρστον εκτός 12αδας η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή ότι ήθελε να… τελειώνει με τον αγώνα. Με τον Μανωλόπουλο να δίνει έμφαση στην άμυνα, επιτέλους η Ενωση ξεκίνησε έναν αγώνα παίρνοντας… κεφάλι από το πρώτο λεπτό. Έφτασε στο 12-3 και μετά στο 17-5 δείχνοντας ότι θα πάρει νωρίς τα ηνία του ματς. Ο Μανωλόπουλος για να δώσει ψυχολογία στην ομάδα και τον Ντούσαν Σάκοτα τον έβαλε στον αγώνα και το δεκάλεπτο τελείωσε με 23-11. Η Ένωση ήταν απολαυστική και στο 2ο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Καλαμπόκη έφτασε και στο +20 (33-13), τη στιγμή που το Ρέθυμνο που είχε ανενεργό τον Σάφτενααρ έχασε και τον Ματαλών με εξάρθρωση ώμου. Ετσι, η ΑΕΚ με τον Αρμστεντ να παίρνει μπρος έφτασε στο ημίχρονο με άνεση στο 49-32 και με μια διαφορά ασφαλείας.

Ο Μαυροκεφαλίδης επέστρεψε «ζεστός» από τα αποδυτήρια στο 3ο δεκάλεπτο, ο Κούπερ μοίραζε αφειδώς ασίστ και οι παίκτες του Μανωλόπουλου είχαν τον πλήρη έλεγχο και έφτασαν στο 30′ με το σκορ στο 69-52. Το Ρέθυμνο μπήκε καλά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με δυνατή περιφέρεια καθώς μείωσε σε 75-63, αλλά ο Μιλόσεβιτς και ο Μαυροκεφαλίδης… καθάρισαν ξανά και η ΑΕΚ κέρδισε με 86-70.

Δεκάλεπτα: 23-11, 49-32, 69-52, 86-70.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Άρμστεντ 5, Κούπερ 4 (6 ριμπ., 11 ασίστ), Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 10, Μαυροκεφαλίδης 19 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης 11 (6 ριμπ.), Μαυροειδής 15.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 25, Σχίζας, Μάντεν 4, Γιαννόπουλος 3, Τσακαλέρης, Χάροου 17, Στόουν 10, Κάρτερ 11, Ματαλών.