Τρία στο 20λεπτο, 4 στο τέλος και... καλό βράδυ

Η τύχη κάποτε σταματά και απόψε ο Ολυμπιακός πήρε ένα… γερό μάθημα από την Μπάγερν. Στο 20′ το σκορ ήταν 3-0 και ευτυχώς για τον ΟΣΦΠ οι μηχανές της Μπάγερν έσβησαν. Αλλιώς θα απειλούνταν το 7-0 της Γιουβέντους. Ετσι, στο β’ ημίχρονο και με 10 παίκτες οι Γερμανοί έκαναν απλά το 4-0 για τον ανύπαρκτο Ολυμπιακό που έδειξε ότι έχει… ταβάνι ως ομάδα.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, ενώ μέχρι το 20ο λεπτό είχαν δεχθεί άλλα δύο τέρματα (16’ λεβαντόφσκι, 20’ Μίλερ). Αν και από το 53ο λεπτό αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Μπαντστούμπερ, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν παρά τις αλλαγές (Φορτούνη, Ερνάνι) που έκανε ο Σίλβα για να τονώσει επιθετικά την ομάδας του. Αντ’ αυτού οι Βαυαροί σκόραραν το τέταρτό τους τέρμα με τον Κομάν στο 69’.