Κατήφορος στην Πόλη

Εικόνες από το Γαλατασαράι - ΑΕΚ

Η διαφορά ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Γαλατασαράι ήταν εξ’ αρχής μεγάλη. Και στο παρκέ αποδείχθηκε. Η ΑΕΚ ηττήθηκε με το βαρύ 89-65 πραγματοποιώντας ακόμη μια κακή εμφάνιση που προκαλεί προβληματισμό καθώς η ομάδα δεν μπήκε ποτέ στο ματς.

Eτσι, η Ενωση γνώρισε την 2η ήττα της στο Eurocup σε δύο ματς και την 3η ήττα της σε 5 επίσημα παιχνίδια στην σεζόν.

Διασώθηκαν επιθετικά Μαυροκεφαλίδης και Σάκοτα, που είχαν από 20 πόντους. Ο άλλοτε άσος του Πανιωνίου, Έρικ ΜακΚόλουμ, με 25 πόντους και 5 ασίστ ξεχώρισε από τους νικητές.

Οι «κιτρινόμαυροι» είδαν την διαφορά στο «Αμπντί Ιπεκτσί» να φτάνει μέχρι και τους 28, σε κάποιο σημείο την… μάζεψαν στους 11, αλλά η τουρκική ομάδα ξέφυγε και η διαφορά σταθερά ήταν πάνω από 20 πόντους.

Μόλις για έξι λεπτά κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η ΑΕΚ, ενώ στην συνέχεια οι παίκτες της Γαλατά έκαναν… πάρτι στην επίθεση με απίστευτο σερί με την άμυνα της Ενωσης να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο πρώτο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στους 11 και στο 2ο ξέφυγε το ματς, αφού η διαφορά ξεπέρασε τους 20 και έκλεισε στο 48-27.

Το 2ο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και απλά η διαφορά πότε μειώθηκε στους 11 με αντεπίθεση της ΑΕΚ, αλλά γρήγορα με νέο σερί πήγε πάλι πάνω από 20. Η Γαλατά δεν κατέβασε ταχύτητα και τελικά ηττήθηκε η ΑΕΚ με 89-65. Πλέον μετρά 2 ήττες σε 2 αγωνιστικές στο Eurocup η Ενωση.

Στο τέλος ο Ντράγκαν Σάκοτα χρησιμοποίησε και τον 18χρονο Ατιτς.