Ένας Λουκάς μόνο δεν φτάνει

Ο συγκλονιστικός Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήγε να πάρει μόνος του το ματς, αλλά η ΑΕΚ ηττήθηκε στο φινάλε της παράτασης από την Κράσνι με 96-94 (86-86). Ο φόργουορντ της “Βασίλισσας” έγραψε ιστορία αφού οι 42 πόντοι που πέτυχε αποτελούν την τέταρτη καλύτερη επιθετική επίδοση στην ιστορία του Eurocup, ενώ με το σύστημα αξιολόγησής του να σταματά στο 55, ισοφάρισε το ρεκόρ διοργάνωσης που είχε ο Πριστ Λότερντεϊλ με τη Λουκόιλ από την περίοδο 2002-03!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά προηγήθηκε με 14-6, αλλά από εκεί και πέρα, μετά το πρώτο 5λεπτό η Κράσνι ισορρόπησε τον αγώνα. Ο Τόνι Μίτσελ ήταν καθοριστικός, η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύση στο μαρκάρισμα μου και συνολικά ο περσινός MVP του ιταλικού πρωταθλήματος σταμάτησε στους 39 πόντους.

H Κράσνι έκλεισε το πρώτο μέρος με το υπέρ της 43-37, με τον Μίτσελ να έχει συμπαράσταση στο σκοράρισμα από τον Ζάιτσεφ και τον Κούπερ. Ο κόουτς Σάκοτα πέρασε στον πάγκο τον Γουόρεν και χρησιμοποίησε κυρίως τον Παπαντωνίου στον άσο. Ο 25χρονος γκαρντ πάλεψε ως συνήθως και βοήθησε με 10 πόντους. Καλή δουλειά έκανε και ο Καλαμπόκης, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε στο β’ μέρος και βοήθησε την ΑΕΚ να επιστρέψει από το -9 (61-52). Η “Βασίλισσα” προσπάθησε και προσπέρασε με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει τα πάντα στο γήπεδο με 42 πόντους και τον Καλαμπόκη να προσθέτει 11.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα μετά το 73-70, μιας και ο Μίτσελ είχε τον τρόπο να δίνει λύσεις στους Ρώσους. Στην τελευταία επίθεση, η Κράσνι είχε προβάδισμα με 86-83 και η ΑΕΚ αναζητούσε πάση θυσία τρίποντο. Ο Καλαμπόκης πήρε την επίθεση, σηκώθηκε για τρεις, αστόχησε αλλά πήρε το φάουλ. Ο βετεράνος γκαρντ δεν έχασε βολή, στη συνέχεια ο Μίτσελ δεν τα κατάφερε με τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί η κατάσταση παρέμεινε ισορροπημένη μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Κράσνι έχασε τον Μίτσελ με 5 φάουλ, αλλά η ΑΕΚ είχε βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και δεν κατόρθωσε να προηγηθεί. Ο Ματεγιούνας κέρδισε φάουλ και αξιοποίησε τις βολές, 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Διαμόρφωσε το 96-94 και η ΑΕΚ στην τελευταία επίθεση μπορεί να σκόραρε με τον Μιλόσεβιτς, αφού ο Καλαμπόκης αρχικά ήταν άστοχος, ωστόσο με βάσει το ριπλέι οι διαιτητές δεν μέτρησαν το καλάθι.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με αυτόν τον τρόπο, με τον κόσμο να χειροκροτεί τους παίκτες για την προσπάθειά τους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86 κ.α., 94-96 α’ παρ.

ΑΕΚ: Ανοσίκε 4, Παπαντωνίου 10 (2), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Μιλόσεβιτς 4, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 42 (12/18 δίπ., 2/2 τρίπ., 12/15 βολ., 9 ριμπ.), Κάρτερ 6, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 11, Γουόρεν 8 (1).

ΚΡΑΣΝΙ ΟΚΤΙΑΜΠΡ: Τκατσένκο 2, Μίτσελ 39 (3), Ματεγιούνας 4, Κούπερ 13 (3 τρίπ., 14 ασ.) Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 15 (1), Σοκόλοφ, Χάμιλτον 4, Τζόνσον 10, Γκουίν 9 (1).

Πατήστε ΕΔΩ και δείτε πως μετέδωσε το enwsi.gr LIVE τον αγώνα της ΑΕΚ με την Κράσνι.