Τελικό η Εφήβων με κομβικό Δίπλαρο

Με τον Νίκο Δίπλαρο να είναι ένας εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 68-58 της Λιθουανίας στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης, όπου αύριο θα διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή κόντρα στην Τουρκία που νίκησε την Βοζνία Εζεργοβίνη (82-77).

Σε ένα κακό παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ο νεαρός παίκτης της ΑΕΚ μεγαλούργησε στην τελευταία περίοδο σημειώνοντας δύο τρίποντα κομβικής σημασίας δίνοντας στην Εθνική σημαντικό προβάδισμα.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Δίπλαρος ευστόχησε σε σουτ που επιχείρησε από τη γραμμή των 6,75μ., εκτόξευσε τη διαφορά στους οχτώ πόντους (63-55) και ώθησε την Εθνική ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό.

Ίδια κατάληξη είχε η μπάλα στο 34ο λεπτό, οπότε ο διεθνής του Δικεφάλου με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ 55-51 υπέρ της Ελλάδας με τρίποντο.

Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Ανάγια (Παναμάς)

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-27, 45-43, 68-58

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 8 (7ρ), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 1, Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Μουράτος 5, Σκουλίδας 8, Χρηστίδης, Δίπλαρος 9, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (10ρ), Χαραλαμπόπουλος 22 (14ρ, 7 α)

Λιθουανία (Στομπέργκας): Κουλμπόκα, Μπελιάουσκας 19, Ντιενίνις, Πιλάουσκας 7, Σεντεκέρσκις 13, Μασιούλις 2, Βάρνας 2, Εχόντας 5, Μπιρούτις 10, Γκαλινάουσκας, Μπερούτσκα, Σβαμπάρις