Η Βενεζουέλα αποκλείστηκε και ο Βάργκας είναι διαθέσιμος για να έρθει στην Ελλάδα

brasil5_630x465Το έργο της Βενεζουέλας απέναντι στην Βραζιλία ήταν εξ’ αρχής δύσκολο. Ετσι, το παιχνίδι με την «σελεσάο» ήταν… βουνό για την παρέα του Ρόναλντ Βάργκας. Και αποδείχθηκε και στο χορτάρι του «Μονουμεντάλ» εκεί όπου η Βενεζουέλα έχασε με 2-1 και έμεινε εκτός συνέχειας Κόπα Αμέρικα.

Οσον αφορά ο νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ έπαιξε βασικός αλλά μόλις για ένα ημίχρονο, καθώς έγινε αλλαγή στην ανάπαυλα. Ετσι, από σήμερα ο Βάργκας είναι διαθέσιμος για την ΑΕΚ για να έρθει στην Ελλάδα να υπογράψει το συμβόλαιο με την Ενωση για να επισημοποιήσει και την συμφωνία του.

Ο Βάργκας στο παιχνίδι έπαιξε για ένα ημίχρονο δεξιά στην επίθεση στο 4-2-3-1 του Σανβισέντε. Το γρήγορο γκολ του Τιάγκο Σίλβα πριν το 10λεπτο αποσυντόνισε την ομάδα της Βενεζουέλας. Ο Βάργκας πάντως δεν το… παράτησε το ματς. Έτρεξε, μάρκαρε και ένα και το μοναδικό αξιόλογο σουτ της Βενεζουέλας. Μάλιστα, ακόμη και στο γκολ του Τιάγκο Σίλβα είχε γυρίσει στην περιοχή για να μαρκάρει στην εκτέλεση κόρνερ του Ρομπίνιο.

Στο 19’ έχοντας πολύ χώρο μπροστά του σούταρε με το δεξί και έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ. Απέναντι του είχεvargas11111 τον Φελίπε Λουίς της Βραζιλίας που ήταν συνεπής στα αμυντικά του καθήκοντα και δεν άφηνε περιθώρια. Ετσι, ο Βάργκας (όπως συνηθίζει) συνέκλινε πολύ προς τον άξονα. Άλλωστε δεν είναι παίκτης γραμμής όπως ξέρουμε τα εξτρέμ, αλλά περισσότερο ένας μεσοεπιθετικός που παίζει πιο κοντά στον άξονα. Βοήθησε σε πολλές φάσεις τα δύο χαφ, ενώ στον άξονα δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα σο 45’ για μαρκάρισμα στον Φιρμίνιο.

Στο φινάλε του ημιχρόνου ο προπονητής του τον έβγαλε (παρότι δεν ήταν κακός) και γέμισε περισσότερο την επίθεση του (έβαλε τον Γκονζάλες), καθώς η Βενεζουέλα αναζητούσε το γκολ της ισοφάρισης για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα. Αντιθέτως, η Βραζιλία έβαλε γρήγορα και άλλο τέρμα και τελικά νίκησε με 2-1 (μείωσε στο φινάλε η Βενεζουέλα). Αυτό που κρατά η ΑΕΚ είναι η εικόνα του Βάργκας και ότι από σήμερα είναι… ελεύθερος για υπογραφές στο συμβόλαιο του με την Ενωση.