Προκαλεί τρόμο αυτή η ΑΕΚ, κέρδισε με 41 πόντους (48-89) μέσα στην Πάτρα!

bonsouΜεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στην Πάτρα επικρατώντας με 48-89 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό της Περιβόλας. Η “Βασίλισσα” με τον σούπερ Σάκοτα πέτυχε ακόμα μια μεγάλη νίκη την τρίτη εκτός έδρας για το πρωτάθλημα της Basket League και πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 29 βαθμούς αφήνωντας πίσω τον τοπικό Απόλλωνα .

Με το «καλημέρα» η ΑΕΚ πήρε τη διαφορά ασφαλείας στην Πάτρα με μπροστάρη τον Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος οδηγούσε επιθετικά τους «κιτρινόμαυρους». Η «Βασίλισσα» χωρίς να δώσει δικαιώματα αμφισβήτησης είχε τον πρώτο λόγο σε όλο το πρώτο μέρος του αγώνα, επικρατώντας με 8-26 και 21-43 σε πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μέρος με τον Σάκοτα να έχει ρόλο μαέστρου και τον Μενσά Μπονσού να συμπληρώνει το σέρβο φόργουαρντ η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό με τη λήξη της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +32 (38 -70). Η «Βασίλισσα» συνέχισε στο ίδιο μότο και την τέταρτη περίοδο φτάνοντας με σχετική άνεση στη νίκη με διαφορά 41 πόντων.

Αυτή αποτελεί την τρίτη εκτός έδρας νίκη της Ένωσης για το πρωτάθλημα της Βasket League ενώ η Βασίλισσα έγινε η τρίτη ομάδα που παίρνει νίκη στο κλειστό της Περιβόλας μετά τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 8-26, 21-43, 38-70, 48-89.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 11 (5 ριμπ.), Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ 5 (7 ριμπ.), Πεν 10, Φιτζπάτρικ, Αντωνάκης, Μπατής 12, Ελ Αμίν 6, Πελεκούδας, Μολφέτας 3, Νιφόρας, Γεωργαλλής 1.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 27 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Κασελάκης 6, Πολυτάρχου, Χέρστον 11, Γουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4 (5 ριμπ.), Αθηναίου 3 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά-Μπονσού 16 (12 ριμπ.), Ίνγκλις 12.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μάνος, Πουρσανίδης Κ.