Δεν ...μάσησαν οι "μάγκες" και επικράτησαν του ΓΑΣ Κιλκίς 26-25

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ – Φίλιππος

handball AEK - filipos (5)Αγχώθηκε αλλά δεν …μάσησε η ΑΕΚ που κινδύνευσε στο τέλος αλλά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΓΑΣ Κιλκίς επικρατώντας 26-25 και κλείνοντας με επιτυχία μία δύσκολη αγωνιστικά εβδομάδα.

Η ΑΕΚ ευτύχησε στο πρώτο μέρος να μην …πλήρωσει την μέτρια εικόνα που παρουσίασε κόντρα στο Κιλκίς καταφέρνοντας μάλιστα να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 14-12. Κυρίως τα αμυντικά λάθη της Ένωσης και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να απειλήσουν αλλά να βρεθούν και μπροστά στο σκορ αρκετές φορές, βάζοντας δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» και κάνοντας παράλληλα τον τεχνικός της ομάδας Γιάννη Αρβανίτη να βάλει τις φωνές στους παίχτες του. Στα τελευταία  λεπτά του πρώτου μέρος η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε  καταφέρνοντας με δύο τέρματα στο τέλος να προηγηθεί του ΓΑΣ Κιλκίς. Στο δεύτερο μέρος οι επιθετικές “μηχανές” της ΑΕΚ πήραν ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα η Ένωση να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, πριν ο αγώνας μετατραπεί σε ντέρμπι, αφού ένα λεπτό πριν το τέλος το Κιλκίς βρέθηκε μία ανάσα από την ισοφάριση, με το παιχνίδι τελικά να λήγει (26-25) υπέρ του Δικεφάλου.

Δείτε πως μετέδωσε το Enwsi.gr την αναμέτρηση

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 5-6, 8-8, 12-11, 14-12 (ημχ.), 16-13, 18-15, 20-18, 22-19, 24-22, 26-25

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 11, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 1, Νικολαΐδης, Κολιούλης, Μπάλας, Τσαούσης 2, Κατσίκης 5, Παπαδόπουλος Χ. 4, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοτανίδης, Δούγιας 4, Γιαβασίδης, Δεληγιάννης 6, Δημάκης 4, Παπαδόπουλος Αθ., Σισμανίδης 1, Γρηγοριάδης 2, Κοβλακάς, Τασέφσκι 6, Χόντο 2. Διαιτητές: Αβράμης – Βέργος Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 3/3-2/2 Κόκκινη: 59:03 Δημοσθένους (επίκινδυνο παιχνίδι δεν κρατήθηκε δελτίο)