Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, έχασε 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό

aek_volley_gynaikwnΗ ΑΕΚ το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά τελικά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο εξ’ αναβολής ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής με 3-0 σετ για την Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι αθλήτριες της Ένωσης δεν βρέθηκαν στην καλή τους μέρα με αποτέλεσμα αυτές του Ολυμπιακού να πανηγυρίσουν μια πολύ σημαντική νίκη. Προσπάθησαν πολύ στο πρώτο σετ οι «κιτρινόμαυρες», όμως στο δεύτερο έμειναν από δυνάμεις και ο Ολυμπιακός το πήρε εύκολα. Στο τρίτο σετ η Ένωση πήγε μέχρι το τέλος όμως δεν τα κατάφερε και έχασε ένα δικό της σετ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι έχοντας στην αρχή ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων. Η ομάδα του Ολυμπιακού, μείωσε την διαφορά και κατάφερε να αποκτήσει εκείνη το προβάδισμα που είχε η ΑΕΚ. Και μάλιστα στα μέσα του πρώτου σετ απέκτησε για πρώτη φορά διαφορά πέντε πόντων (21-16). Τελικά και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ το σετ χάθηκε (25-20). Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Πειραιά μπήκε πολύ δυνατά, με την ΑΕΚ να μη μπορεί να αντιδράσει και να βρίσκεται από νωρίς στο -6 (8-2). Στα μέσα του δευτέρου σετ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με άνεση αποκτώντας μεγάλη διαφορά, με την ΑΕΚ τελικά να έχει ολοένα και πιο κακή εικόνα και να σηκώνει τα χέρια ψηλά, χάνοντας πολύ εύκολα (25-11). Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ρουμελιώτη ξεκίνησε δυνατά και είχε πάρει μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων, με τον Ολυμπιακό να την καλύπτει γρήγορα και να περνάει μπροστά στο σκορ με δύο πόντους. Κάπου εκεί και με τις Ιβάνοβα, Γιακουμή και Κουνάδη να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση στο τρίτο σετ η ΑΕΚ ξαναπέρασε μπροστά και μάλιστα διατηρούσε μια μικρή διαφορά μέχρι περίπου το τέλος όμως στο κρίσιμο σημείο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και ξαναπέρασε μπροστά για να πάρει και το τρίτο σετ με 27-25.

Τα σετ: 25-20, 25-11, 27-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Ιβάνοβα 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (6/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη, Ρίζου