"Χάρισε" δύο σετ η ΑΕΚ, πρώτη ήττα με 3-0 σετ στην Κυψέλη απο τον Παναθηναϊκό

ΦΩΤΟ από το Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

1170524Την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, υπέστη η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυρες” έχασαν καθαρά με 3-0 ((25-16, 25-23, 25-23) ) από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο χάρισε δύο σετ, ούσα μπροστά στο σκορ με 18-21, στο 2ο και στο 3ο.

Το ματς:

Το μουδιασμένο ξεκίνημα των «κιτρινόμαυρων» έδωσε το δικαίωμα στην γηπεδούχο ομάδα να κερδίσει εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 και να μπει με άλλο αέρα στο δεύτερο σετ όπου η ΑΕΚ πιο αποφασιστική προσπάθησε να δείξει τα «δόντια» της.

Αν και κατάφερε στα τέλη του δευτέρου σετ να προηγηθεί, δεν μπόρεσε να φτάσει στον τελικό στόχο και να ισοφαρίσει στα σετ τον Παναθηναϊκό. Παρόμοιο σκηνικό εξελίχθηκε και στο τρίτο σετ, με την ΑΕΚ να θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μείνει μέσα στο παιχνίδι, κάτι που δεν έγινε και με τα λάθη της έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να εξασφαλίσει το τελευταίο σετ και παράλληλα την νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 2ο σετ, η ομάδα το Ρουμελιώτη προηγήθηκε με 18-21, αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού και ένα λάθος των διαιτητών, έγειραν και πάλι την πλάστιγγα στον Παναθηναϊκό. Στο τρίτο σετ και πάλι η ΑΕΚ πάλεψε, αλλά ήταν αργά.

Πρόκειται για την πρώτη ήττα  στο πρωτάθλημα, που αφήνει πικρή γεύση στην ομάδα, καθώς επί της ουσίας ήρθε λόγω ενός πολύ κακού ξεκινήματος.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23

ΠANAΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες),