Πρεμιέρα «Βασίλισσας» με πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου

kyles-kamperidis-wright-καιλς-καμπεριδης-ραιτΤο ξεκίνημα που αρμόζει σε μία «Βασίλισσα» έκανε η ΑΕΚ στο κλειστό της Γλυφάδας. Με εντυπωσιακή εμφάνιση για μία ομάδα που μετρά μόνο λίγες ημέρες από τη συγκρότηση της, κατάφερε να επιβληθεί με άνεση του Κολοσσού επικρατώντας με 84-79. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και είχε τη διαφορά σταθερά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ντούσαν Σάκοτα, αν και πολύ άστοχος έξω από τα 6,75, ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ενωσης, που είχε σε καλή μέρα τους Πολυτάρχου, Σαρικόπουλο και Ράιτ. Είναι σημαντικό πάντως, πως η ΑΕΚ είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έκανε ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα. Με απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ (ο Σαρικόπουλος κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση) και οργανωμένες επιθέσεις από τον Ράιτ, η Ενωση είχε τον έλεγχο του ματς. Ο Κολοσσός προσπαθούσε να βρει λύσεις και σταδιακά κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, πετυχαίνοντας να ισοφαρίσει σε 21-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Τζέιμς να κάνει μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ επιθετικά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδεσε και πάλι την άμυνα της και χάρη στον οίστρο που της προσέφερε επιθετικά ο Κάιλς, κατάφερε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά πόντων και να τη διατηρήσει ως το φινάλε του ημιχρόνου, που έληξε με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 12 (50-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ στηρίχθηκε στην άμυνα της και έχοντας φορτώσει με φάουλ τους ψηλούς του Κολοσσού έφερνε τη μπάλα μέσα στο καλάθι και έβρισκε λύσεις. Η διψήφια διαφορά πόντων δεν έπεσε σε κανένα σημείο του αγώνα και με σωστή διαχείριση από τον Ζιάγκο η Ενωση κατάφερε να έχει φρεσκάδα και να βρίσκει λύσεις στην πίεση του Κολοσσού. Στα 6:30 πριν το τέλος οι Ροδίτες μείωσαν στους οκτώ και προκάλεσαν μπλακ άουτ στην Ενωση. Οι επιθετικές λύσεις είχαν στερέψει και η ΑΕΚ έμεινε κολλημένη για περισσότερα από 3’ στους 76 πόντους.

Ο κόσμος ήταν εκείνος που έσπρωξε την ομάδα. Στα 2’ πριν το φινάλε ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο που θα ισοφάριζε το ματς και ο Σάκοτα με δύο βολές έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (78-73). Ωστόσο, ο Πολυτάρχου με ένα παλικαρίσιο καλάθι, ο Σαρικόπουλος που έβαλε στο καλάθι όλη την άμυνα του Κολοσσού και ο Σάκοτα με ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές, καθάρισαν το ματς για την ΑΕΚ με τον κόσμο να τραγουδά συνεχώς για την επιστροφή της Βασίλισσας.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Β. Ζιάγκος): Παπαντωνίου 2, Κάιλς 7, Σάκοτα 20, Κασελάκης 4, Πολυτάρχου 16, Παπαδιονυσίου, Νίκολιτς, Ράιτ 10, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 4, Τσιάκος 7, Σαρικόπουλος 14

Κολοσσός Ρόδου (Μ. Κουταλιανός): Τολιόπουλος 3, Λαρεντζάκης 8, Σιολόγκας, Μπούλιαν 7, Τζέιμς 31, Σμιθ 4, Στεφανίδης, Λίντεν 8, Τζαμάρ, Τσάμης 6, Χάγκινς 11

Διαιτητές: Μητσόπουλος, Τσούνας, Δαρλαμήτσος