Πεντάρα χωρίς αντίκρισμα

TASOSΣυγκλονιστικό ήταν το φινάλε του πρωταθλήματος της περιόδου 1974-1975 με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό να παλεύουν για την κατάκτηση του τίτλου. Οι κιτρινόμαυροι του Φάντροκ, είχαν πραγματοποιήσει εντυπωσιακή πορεία με μόλις δύο ήττες στην διάρκεια του πρωταθλήματος, αλλά την ύστατη ώρα απώλεσαν βαθμούς  απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας. Έτσι μια μέρα σαν σήμερα, πριν 40 χρόνια, αντιμετώπισαν τον Πανσερραϊκό τον οποίο κέρδισαν με 5-0. Μια νίκη που ήρθε χωρίς αντίκρισμα, αφού ο Ολυμπιακό εν τέλει κατάφερε να τερματίσει πρώτος με δύο βαθμούς διαφορά από τους κιτρινόμαυρους. Σε εκείνο το παιχνίδι οι κιτρινόμαυροι είχαν προηγηθεί 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Παπαϊωάννου και Τσιρικά (αυτογκόλ), ενώ στην επανάληψη Παπαϊωάννου, Τάσος και Δέδες είχαν διαμορφώσει το τελικό σκορ. Η ΑΕΚ τερμάτισε με την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, έχοντας σκοράρει 73 φορές, είχε την καλύτερη άμυνα με μόλις 20 παθητικό και όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.