Αποκλεισμός της ΑΕΚ από τον Παμβοχαϊκό (2-3) και το ευρωπαϊκό όνειρο "έσβησε"

ÁÅÊ - ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2013-2014)Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Παμβοχαϊκό (2-3) στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας και αποχαιρέτισε νωρίς το ευρωπαϊκό όνειρο της 5ης θέσης. Πλέον οι “κιτρινόμαυροι” θα κάνουν τον σχεδιασμό της νέας χρονιάς για να καταφέρουν να παρουσιάσουν μία εξίσου δυνατή ομάδα (και ακόμη καλύτερη) σα τη φετινή.

Με την ΑΕΚ να μπαίνει «φουριόζα» ξεκίνησε ο αγώνας στην Γλυφάδα (6-1). Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη να πάρει το πρώτο σετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα από την Βόχα, η οποία έμεινε πίσω με διαφορά ( 9-5, 16-11). Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους 6 πόντους (19-13), αλλά ο Παμβοχαϊκός μπήκε και πάλι στο παιχνίδι (23-22). Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν δύο σετ πόιντ (24-22, 24-23) και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 24-24 και να «κλέψουν» το σετ από την Ένωση (26-28).

Η Ένωση μπήκε προβληματισμένη στο δεύτερο σετ, και ο Παμβοχαϊκός άρπαξε την ευκαιρία και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (4-6). Οι παίκτες της ΑΕΚ όμως κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά  με ένα σερί 4-0 (10-6, 12-7). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έμειναν ξανά πίσω στο σκορ, και άνοιγαν την ψαλίδα της διαφοράς (18-10).  Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να μειώσουν (22-18), αλλά οι παίκτες του Άκη Φλαούνα πήραν το σετ κάνοντας το 1-1 (25-21).

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ δε μπήκε καλά στο ματς και άφησε τον Παμβοχαϊκο να πάρει το προβάδισμα από νωρίς (2-6, 4-9). Η ομάδα από την Βόχα άνοιξε αρκετά τη διαφορά στο σκορ, με την Ένωση να μη μπορεί να βρει τρόπο να μειώσει (9-16). Σε ένα μικρό διάστημα οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν (17-22), αλλά αυτό δε φάνηκε αρκετό, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 δυσκολεύοντας αρκετά την Ένωση (18-25).

Το τέταρτο σετ άρχισε με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα (3-1), το οποίο και έχασε στη συνέχεια (7-8). Ο Παμβοχαϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ (9-12) και προσπαθούσε να ανεβάσει τη διαφορά (12-16). Εκεί που όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι έχουν “κλειδώσει” την πρόκριση (14-17), η Ένωση κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και κατ επέκταση το σκορ, ισοφαρίζοντας σε 18-18. Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν το σετ (25-23) και έστειλαν τον ημιτελικό στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι ο Παμβοχαϊκός να πάρει τη διαφορά (7-11). Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει (9-11), αλλά δε μπόρεσε να περάσει ποτέ μπροστά και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-3 (10-15) και πήραν αυτοί το εισιτήριο για τους τελικούς της 5ης θέσης.

Τα σετ: 26-28, 25-21, 18-25, 25-23, 11-15.

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 7 π. (7/16 επ., 55% υπ.-36% άριστες), Τόρες 14 π. (11/16 επ, 3 μπλοκ), Κατσανεβάκης 6 π. (6/11 επ.), Κρέτσης, Παγιάν 30 π. (27/57 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 π. (10/24 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ, 44% υπ.-29% άριστες), Γκούζντα (λ., 60% υπ.-34% άριστες), Τοκάνης 2 π. (1/2 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-58% άριστες), Νοβοσέλατς 1 π. (1 άσσο), Χατζόπουλος.

Παμβοχαϊκός (Γιώργος Κλαρούδας): Κράουσε 10 π. (3/6 επ., 2 άσσους, 5 μπλοκ), Ποτότσνικ 11 π. (9/23 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 36% υπ.), Κουζούνης 13 π. (11/24 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ.-23% άριστες), Ντόκιτς 27 π. (21/46 επ., 4 άσσους, 2 μπλοκ), Κανέλλος 11 π. (8/14 επ., 3 μπλοκ), Χρήστος Παπαδόπουλος 10 π. (6/7 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ζήσης (λ., 58% υπ.-40% άριστες), Δρόγκαρης 1 π. (1 μπλοκ), Παναγιώτης Παπαδόπουλος (40% υπ.-40% άριστες), Μάρκου.

Δείτε εδώ πως σας ενημέρωσε live το enwsi.gr την εξέλιξη του ημιτελικού της Volleyleague για τις θέσεις 5-8.