Πέρασε από το Ρέθυμνο (1-3) και περιμένει τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της πρωτιάς

ΦΩΤΟ από το Ρέθυμνο - ΑΕΚ

ÑÅÈÕÌÍÏ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)Η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο στην Κρήτη επί του ΟΠΕ Ρεθύμνου (1-3). Σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας (έστω και προσωρινά) και περιμένει ένα “δώρο” από τα Βριλήσσια που αύριο (16/3) αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό. Επόμενος αγώνας για την Ένωση είναι με τις “ερυθρόλευκες” και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ έκανε ονειρικό ξεκίνημα στο Ρέθυμνο. Από το πρώτο σετ μπήκε δυναμικά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες (7-21). Κατέκτησε χωρίς καν να «ιδρώσει» το πρώτο σετ (8-25) και μάλιστα με 17 πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης οι «κιτρινόμαυρες» κατέβασαν στροφές και ο ΟΠΕ Ρεθύμνου εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (8-6).  Η ΑΕΚ ισοφάρισε (14-14), αλλά  αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς οι Ρεθυμνιώτισσες  έκαναν το 1-1 (25-22).

Η ΑΕΚ  άφησε γρήγορα τα λάθη του δευτέρου σετ πίσω της και πάτησε και πάλι «γκάζι» (7-11).  Οι γηπεδούχες δε μπορούσαν να πλησιάσουν (12-17)  και η Ένωση έχοντας το προβάδισμα κατάφερε να κάνει το 1-2 (22-25).

Τον καλό εαυτό του πρώτου σετ βρήκε και πάλι η Ένωση στο τέταρτο και τελευταίο (3-12).  Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν το τρίποντο (13-21)  και τα κατάφεραν (17-25 ).

Τα σετ: 8-25, 25-22, 22-25, 17-25.

ΟΠΕ Ρεθύμνου  (Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 4 π. (3/7 επ., 33% υπ., 1 μπλοκ), Βασίλεβα 8 π. (1 άσσο, 6/26 επ., 37% υπ., 1 μπλοκ), Φεντότοβα 10 π. (1 άσσο, 5/31 επ., 4 μπλοκ), Μαυρέα 1 π. (1 μπλοκ), Μπόντσεβα 5 π. (2 άσσους, 2/7 επ., 1 μπλοκ), Νίκιτς 19 π. (2 άσσους, 14/44 επ., 3 μπλοκ), Σημαντηράκη (λ., 20% υπ.-10% άριστες), Μιχαήλ, Κατερίνη, Χατζάκη.