Η ΑΕΚ "ξέσπασε" στη Νίκη και πέρασε σαν σίφουνας από το Αιγίνιο (0-3)

aek volley andronΗ ΑΕΚ πήρε ένα πολύ εύκολο τρίποντο στο Αιγίνιο, καθώς νίκησε την τοπική Νίκη (0-3). Η Ένωση δε γνώρισε ιδιαίτερη αντίσταση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρέμειναν στην τελευταία θέση μαζί με την Παναχαϊκή. Από την άλλη οι “κιτρινόμαυροι” με αυτό το τρίποντο μείωσαν από την 4η θέση στους 8 βαθμούς, καθώς ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε την ήττα από την Λαμία (3-0).

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ ήταν “καταιγιστική”. Μπήκε από την αρχή δυνατά (3-8) και δε μείωσε σε κανένα σημείο του πρώτου σετ την απόδοσή της (9-17). Στο τέλος κατάφερε να το κατακτήσει με 14 πόντους διαφορά.

Στην αρχή του δεύτερου σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές και η Νίκη κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1, 2-2). Από τη στιγμή που η Ένωση πήρε και πάλι την πρωτοπορία στο σκορ (2-4) δεν την έχασε στιγμή (5-8). Όσο κυλούσε το σετ οι “κιτρινόμαυροι” αύξαναν τη διαφορά (10-16) και οι γηπεδούχοι κατάφερναν να τη μειώσουν, χωρίς όμως να απειλήσουν και έτσι ήρθε το 0-2 (21-25).

Στο τρίτο σετ, που έμελλε να είναι και το τελευταίο του αγώνα η ΑΕΚ έκανε το 0-2, η Νίκη πήρε την πρωτοπορία στο σκορ τρεις φορές (3-2, 4-3, 5-4), αλλά ως εκεί. Η Ένωση με ένα σερί έκανε το 5-9 με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν (10-11), χωρίς όμως να προσπεράσουν. Στη συνέχεια η ΑΕΚ “κλείδωσε” το τρίποντο (12-19) και έτσι ήρθε μία άνετη νίκη, όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου (17-25).

Τα σετ: 11-25, 21-25, 17-25.

Νίκη Αιγινίου (Γιάννης Μέλκας): Μπλάνκεναου 2 π. (2/3 επ.), Παλέντζας 10 π. (10/22 επ.), Νταλιέγκε 1 π. (1/3 επ.), Μαυροβουνιώτης 7 π. (7/15 επ., 50% υπ.-40% άριστες), Μακ Λαχλίν 9 π. (8/14 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 π. (2/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Αγγελής (λ., 60% υπ.-50% άριστες), Γεωργόπουλος, Αναστασιάδης, Γκορίδης, Παράσογλου.

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 9 π. (8/13 επ., 1 άσσο, 73% υπ.-55% άριστες), Τόρες 12 π. (6/6 επ., 5 άσσους, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 7 π. (4/7 επ., 3 μπλοκ), Κρέτσης, Παγιάν 16 π. (13/23 επ., 3 άσσους), Ρουμελιωτάκης 7 π. (7/7 επ., 50% υπ.-25% άριστες), Γκούζντα (λ., 76% υπ.-65% άριστες), Τοκάνης, Νοβοσέλατς 1 π. (1 άσσο), Χατζόπουλος.