Επέστρεψε η κανονικότητα στην ΑΕΚ Betsson, διέσυρε (100-67) το Λαύριο και κλείδωσε τα πλέι οφ

Η ΑΕΚ Betsson έπαιξε σαν... ΑΕΚ, με τρομερή άμυνα πήρε την πιο άνετη νίκη της σεζόν και εξασφάλισε την οκτάδα

Επιτέλους η ΑΕΚ Betsson έπαιξε μπάσκετ! Η «Βασίλισσα» διέλυσε το Λαύριο με 100-67 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων κι εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ Betsson διέλυσε (100-67) το Λαύριο και έτσι εξασφάλισε μια θέση στα playoff του πρωταθλήματος. Η Ένωση, μετά την επεισοδιακή εβδομάδα που πέρασε, έδειξε τρομερή διάθεση σε άμυνα και επίθεση, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο. Όλοι οι παίκτες που έπαιξαν σκόραραν εκτός από τους δύο πιτσιρικάδες της Ένωσης που πήραν χρόνο συμμετοχής, με κορυφαίους τους ΜακΡέι (17π.) και Ραντλ (16π.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Χατζηδάκης.

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε με τους Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζμίνσκας και Χατζηδάκη. Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με αρκετή διάθεση σε άμυνα και επίθεση, και τους Χολ, Ραντλ να οδηγούν επιθετικά για το πρώτο καλό προβάδισμα της Ένωσης (13-6). Ο Χολ συνέχισε να πυροβολεί το καλάθι του Λαυρίου, έχοντας εννιά πόντους με 4/4 σε έξι λεπτά συμμετοχής (18-6). Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Κουζμίνσκας και η διαφορά εκτοξεύτηκε με το 17-0 σερί της ΑΕΚ (23-6). Ο Μουράτος με τέσσερις σερί πόντους σταμάτησε την ορμή της ΑΕΚ και μείωσε στο σκορ για την ομάδα του (25-10). Η Ένωση έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο, με τον ΜακΡέι να παίρνει την σκυτάλη και με εντυπωσιακές προσπάθειες να ανοίγει την διαφορά ακόμα παραπάνω (29-10). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το καλύτερο της δεκάλεπτο εδώ και πολύ καιρό, έχοντας ήδη μια διαφορά 21 πόντων, με καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση (31-20).

Με κλέψιμο και ντράιβ του Καράμπελα η ΑΕΚ ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο (37-17). Με τις αλλαγές που έγιναν, η Ένωση έχασε λίγο τον ρυθμό της, αλλά με καλή άμυνα έκανε κλεψίματα και διατηρούσε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα με τον Νετζήπογλου να μπαίνει στην εξίσωση (39-20). Με τρεις βολές του Ραντλ, η ΑΕΚ ξεπέρασε και το νταμπλ σκορ (44-21). Με καλές άμυνες, η Ένωση έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με τον Κουζέλογλου να τελειώνει ωραία τις φάσεις, έφτασε τους 50 πόντους στο ημίχρονο κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση εδώ και καιρό (50-23).

Η ΑΕΚ συνέχισε και στο δεύτερο μέρος με το πόδι στο γκάζι, κάνοντας ένα 6-0 στο ξεκίνημα με τον ΜακΡέι να συνεχίζει στο σκοράρισμα (56-23). Το μοναδικό ψεγάδι της Ένωσης στο πρώτο μέρος, ήταν η αστοχία στο τρίποντο (2/15), με τον Ραντλ να έχει 2/2 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (64-29). ΜακΡέι και Ραντλ συνέχισαν να σκοράρουν χωρίς σταματημό και συνολικά την ΑΕΚ να δείχνει πολύ μεγάλη διάθεση έχοντας το σκορ σε νταμπλ σκορ (72-36). Εντυπωσιακή η ΑΕΚ, σκόραρε συνεχώς στον αιφνιδιασμό με τον Χατζηδάκη να τρέχει πρώτος και να καρφώνει (80-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους και τον Ηλία Ζούρο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του (82-53). Πήρε μπροστά και ο Χόλινς με συνεχόμενους πόντους και πλέον το ζητούμενο του αγώνα είναι πότε θα περνούσε η ΑΕΚ τους 100 πόντους (89-55). Τελικά ο Μαραθωνίτης με τον πρώτο του πόντο, η Ένωση έφτασε τους 100, κερδίζοντας πολύ άνετα το Λαύριο.

ΑΕΚ- Λαύριο: 100-67

Δεκάλεπτα: 31-10, 50-23, 80-46, 100-67

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 11, Ραντλ 16, Καράμπελας 2, Μαραθωνίτης 1, Χόλινς 7, Νετζήπογλου 7, Αγραβάνης 9, Χατζηδάκης 13, Κουζμίνσκας 9, Κουζέλογλου 8, Νικολάου,  ΜακΡέι 17.

Λαύριο (Μέξας): Τσάμης, Μουρ 15, Καστανέδα 13, Τζάκσον 4, Μουράτος 10, Γκρόμοβς 6, Ζάρας 6, Χόρχλερ 8, Θόρτον 4, Βαζούκης 1.

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)