Ο διαιτητής ενημέρωσε ΑΕΚ και ΠΑΣ Γιάννινα για την βλάβη του VAR για λίγα λεπτά - Τι πραγματικά συνέβη

Τι συνέβη με το VAR στο ματς ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα

Ανατρέποντας το εις βάρος της 1-2 του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του ΠΑΣ Γιάννινα και παρέμεινε στην κορυφή της Stoiximan Super League μετά την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα με αυτό το «τρίποντο» έφτασε τους 58 βαθμούς και συνεχίζει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» παρέμεινε στους 17 πόντους και είναι στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Στο 4-2 του Εζέκιελ Πόνσε στο 79′ η φάση δεν μπορούσε να ελεγχθεί 100% από τον VAR. Στη συνέχεια ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μαλούτας ενημέρωσε τις δύο ομάδες πως η επίμαχη φάση δεν μπορεί να τσεκαριστεί και θα ισχύσει η πρώτη του απόφαση, δηλαδή αυτή του γκολ.

Ο λόγος για τον οποίο μέτρησε το γκολ ήταν, διότι στην αίθουσα του VAR υπήρχε τεχνικό πρόβλημα από το 78′ μέχρι το 82′, με αποτέλεσμα VAR και AVAR να μην έχουν εικόνα, αλλά ούτε ήχο.

Κάτι που εν συνεχεία αποκαταστάθηκε.

Μάλιστα, δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε ο ΠΑΣ Γιάννινα (παίκτες και πάγκος) και περίμενε πότε θα αρχίσει ξανά το ματς.

Ένα πρόβλημα που έχει συμβεί ξανά και σε άλλα παιχνίδια στην Super League στο παρελθόν.

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)