ΑΕΚ: Ήττα (3-0 σετ) από τον ΠΑΟΚ και ανασύνταξη άμεσα!

Εικόνες από το ΑΕΚ - ΑΟ Θήρας

Η ΑΕΚ έχασε με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και πλέον καλείται να ανασυνταχθεί εν όψει της συνέχειας

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 11η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη και να μείνει μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας, μόλις δύο βαθμούς πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον στην διακοπή που μεσολαβεί καλείται να προχωρήσει στις απαραίτητες αλλαγές στο ρόστερ της, να ανασυνταχθεί και να παρουσιαστεί καλύτερη στη συνέχεια των υποχρεώσεων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα του αγώνα καμία ομάδα δεν μπορούσε να χτίσει μια διαφορά με την ΑΕΚ να προηγείται 11-13, αλλά ο ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 12-14 σε 15-14. Η Νικόλοβα ισοφάρισε, αλλά οι ασπρόμαυρες με επιμέρους σκορ 10-2 έφτασαν στο 25-17 και το 1-0.

Στο β’ σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-1, αλλά δέχθηκε ένα σερί 8-0 (!) με την Ένωση να παίρνει ανάσες με τα μπλοκ της Μπλάνκο (8-5), καταφέρνοντας να πλησιάσει στο -2 (14-12). Όταν οια ασπρόμαυρες ξέφυγαν με 21-17, το σετ έμοιαζε τελειωμένο, αλλά δεν ήταν έτσι. Η ΑΕΚ με μπλοκ πλησίασε στον πόντο (21-20) και λίγο αργότερα το 23-20 έγινε 23-23 με την ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία να προηγηθεί, όμως το μεγάλο ράλι κατέληξε στον ΠΑΟΚ (μπλοκ Πολυνοπούλου σε Νικόλοβα) και μαζί και το σετ καθώς στην επόμενη φάση η Καλαντάτζε κάρφωσε άουτ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ξεκινώντας πολύ καλύτερα στο γ’ σετ όπου το 5-5 έγινε 5-9. Οι κιτρινόμαυρες όμως όχι μόνο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά (8-9), αλλά τα σερβίς της Κλέπκου έφεραν τούμπα το ματς δημιουργώντας τρομερά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή με το σκορ να γίνεται 13-10 και η διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο 16-11 (επιμέρους σκορ 11-2 από το 5-9). Ο Οτσάλ έκανε συνεχώς αλλαγές, όμως η ΑΕΚ ποτέ δεν απείλησε με ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 25-20 και στο 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-20) σε 71′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 41 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 10 (6/10 επ. 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ηλιοπούλου,Κλέπκου 10 (7/16 επ., 3 άσσοι, 73% υπ.-45% άριστες), Κυπαρίσση 11 (9/19 επ., 37% υπ.-22% άριστες), Τσιόγκα 4 (0/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 20 (18/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 77% υπ.-69% άριστες), Οικονομίδου, Τερζόγλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (12/25 επ., 32% υπ.-20% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/13 επ., , 25% υπ.-20% άριστες), Κωνσταντινίδου 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Μπλάνκο 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Νικόλοβα 8 (8/26 επ.) / Κοσμά (λ, 29% υπ.-29% άριστες), Γρυλλάκη, Τσιτσιπλάμη 1 (1/1 επ.), Στάικου, Καλντερόν 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ).