Έσπασε το σερί της ΑΕΚ, ήττα (1-3 σετ) από τον Ολυμπιακό!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ έχασε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στη Volleyleague

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την «Ένωση» στο πρωτάθλημα ωστόσο παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού χειροκρότησε τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ για την προσπάθεια. Η ΑΕΚ δεν είχε το καθαρό μυαλό στις τελευταίες στιγμές κάθε σετ, με αποτέλεσμα έτσι να χάσει το 1ο και το 4ο σετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αγωνιστικά, στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-1 και 2-6. Η Νικόλοβα έδωσε επιθετική ανάσα στην ΑΕΚ (3-6), ωστόσο η διαφορά έφτασε στους 6 πόντους (3-9), με τον Ολυμπιακό να πιέζει στο σερβίς, οδηγώντας σε πολλά λάθη την υποδοχή του «Δικεφάλου». Με τη Γιώτα να περνά στη γραμμή του σερβίς η ΑΕΚ απάντησε, μείωσε σε 8-11, ενώ με την Μπλάνκο να… παίρνει το όπλο της, ανέτρεψε την κατάσταση (14-13). Στράντζαλη και Νικόλοβα κράτησαν την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (19-18), αλλά η ομάδα του Πειραιά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ πάνω στο φιλέ φτάνοντας στο 22-25 (0-1).

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 5-3. Νικόλοβα και Γιώτα ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (10-7), όμως οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν το σκορ (14-15). Η Στράντζαλη βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και με την Κωνσταντινίδου να μοιράζει σωστά το παιχνίδι, η «Ένωση» πήρε εκ νέου το προβάδισμα (17-16). Μπλάνκο με επίθεση και Νικόλοβα με μπλοκ-άουτ ισοφάρισαν σε 22-22, ενώ με την είσοδο της Ξανθοπούλου για το σερβίς, οι φιλοξενούμενες υπέπεσαν σε λάθος και η ΑΕΚ έφτασε στο 25-23 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ έμεινε μέσα στο σετ έως το 8-8. Σε εκείνο το σημείο, ένα σερί 8-1 του Ολυμπιακού έβαλε δύσκολα στις «κιτρινόμαυρες» (9-16), οι οποίες δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο σετ (18-25).

Όμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ αρχικά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-7 και 4-12. Σταδιακά οι «κιτρινόμαυρες» πλησίασαν στο σκορ χάρη στη βελτίωση του σερβίς και του μπλοκ. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 14-16 και ένας άσσος της Καλαντάτζε μείωσε στον πόντο (15-16). Η ΑΕΚ διατηρήθηκ σε απόσταση αναπνοής (18-19, 21-22), αλλά με σερί 3-1 από τις φιλοξενούμενες διαμορφώθηκε το 22-25 και το 1-3.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-23, 18-25, 22-25) σε 107′

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (14/35 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Πλάνκο 6 (6/16 επ.), Νικόλοβα 14 (13/36 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 71% υπ. – 36% άριστες), Ξηντάρα (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Γρυλλάκη, Καλαντάτζε 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 5 (5/14 επ., 20% υπ. – 20% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 78% υπ. – 30% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 29 (24/50 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (7/33 επ., 4 μπλοκ, 57% υπ. – 14% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ. – 24% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Αλμέιδα, Μελισσανίδης και μεταγραφικές αλήθειες