«Έπεσε» με το κεφάλι ψηλά - Η ΑΕΚ «άγγιξε» το θαύμα αλλά έχασε (31-25) από το πανίσχυρο Αννόβερο!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Κρίενς Λουκέρνη

Η εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή για την ΑΕΚ που έχασε με 31-25 από το πανίσχυρο Αννόβερο

Η ΑΕΚ κοίταξε στα …μάτια το πανίσχυρο Αννόβερο, για πάνω από 40′ ήταν μπροστά στο σκορ αλλά γνώρισε την ήττα με 31-25 από την Γερμανική ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του EHF European League.

Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς για 40′ λεπτά αντιμετώπισε στα ίσια την Γερμανική ομάδα με το τεράστιο μπάτζετ και θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι αν δεν είχε χάσει την συγκέντρωση της στο τέλος. Η ΑΕΚ έπαιξε άμυνα για σεμινάριο το διάστημα αυτό με αποτέλεσμα να βρεθεί ακόμα και με 4 γκολ μπροστά στο σκορ. Το Αννόβερο ωστόσο δεν συγχωρεί τα λάθη με αποτέλεσμα να δείξει την ποιότητα της και να πάρει τη νίκη με 31-25.

Άμυνα για σεμινάριο

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Μια εμφάνιση που δεν θα την περίμενε ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της. Η Γερμανική ομάδα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ σε 1-0 αλλά αυτή ήταν και η μοναδική φορά που προηγήθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Άρσιτς κάτω από τα δοκάρια αλλά και τον Στίπε Μαντάλινιτς στην επίθεση η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τα …δόντια της. Ο Κεδέρης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μαντάλινιτς στο 3′ να βάζει την ΑΕΚ μπροστά με 1-2. Η πρώτη «ψυχρολουσία» ήρθε ένα λεπτό αργότερα για το Αννόβερο με τον Λέμος να κάνει το 1-3. Παρά τις τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις του Άρσιτς οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν σε 3-3. Πάλι όμως η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς βρήκε τις λύσεις. Με τρία γκολ του Μαντάλινιτς έκανε το 3-4, 4-6 και 4-7 αντίστοιχα. Ο Αραμπατζής που σημείωσε και αυτός δύο σημαντικά τέρματα έκανε το 6-8. Η ΑΕΚ έφτασε την διαφορά και στο +4 για πρώτη φορά με τον Μαντάλινιτς στο 17′ ο οποίος πήρε πολλά σουτ από την περιφέρεια και τον δικαίωσαν κλείνοντας το ημίχρονο με έξι γκολ. Το Αννόβερο αντέδρασε μείωσε στο γκολ αλλά η ΑΕΚ με το πολύ έξυπνο τέρμα του Λέμος πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 12-14.

Αποσυντονίστηκε στην επανάληψη

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά και το δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα φρόντισε να επεκτείνει την διαφορά της σε 12-15 και 13-17 με δύο γκολ του Λιάπη και του Μαρτίνοβιτς. Κάπου εκεί η «Ένωση» κόλλησε στην επίθεση με αποτέλεσμα το Αννόβερο με ένα σερί 4-0 να ισοφαρίσει μετά από πολύ ώρα σε 17-17 με την ΑΕΚ ωστόσο στο 40′ να διατηρεί το προβάδισμα της με 17-18 με γκολ του Λέμος. Το Αννόβερο κατάφερε μετά το 42′ να προηγηθεί με 22-20 και για πρώτη φορά στο ματς η «Ένωση» βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Με το Αννόβερο να έχει «αφοπλίσει» και τον Μαντάλινιτς που της έκανε «ζημιά» στο πρώτο μέρος να παίρνει το προβάδισμα με 25-21. Σε εκείνο το σημείο ο Τζούκιτς πέρασε ξανά τον Άρσιτς κάτω από τα δοκάρια με την «Ένωση» να μειώνει με τον Παπαδιονυσίου σε 26-22. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με το Αννόβερο να παίρνει τελικά τη νίκη με 31-25.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-5, 6-8, 9-11, 12-14 (Ημιχ), 15-17, 18-19, 22-20, 26-22, 28-24, 31-25

Αννόβερο – ΑΕΚ 31-25

ΑΝΝΟΒΕΡΟ(Κρίστιαν Πρόκοπ): Βούγιοβιτς 3, Ούστσινς 3, Γκάντε, Σταίνχαουσερ, Κουένστεντ, Μιτσάλτσικ, Κούλες 5, Στρμλγιαν 1, Έντβαρντσον 3,Γκερμπλ 2, Χάννε, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φάιζε 3, Αουάρ, Μπούσνερ 1.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4. Διαιτητές: Σταρκ-Στέφαν. Δίλεπτα: 3-3.

Η Ανάλυση του Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-0 από τον Άκη Ζήκο|AEK After 16/05/24 - Στ. Καζαντζόγλου