Οι αριθμοί της ΑΕΚ στον αγώνα με τον Ηλυσιακό - Πρώτη στην επίθεση και σε άσσους!

Εικόνες από το Ηλυσιακός - ΑΕΚ

Η ΕΟΠΕ ανακοίνωσε τα στατιστικά της 4ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ να έχει αρκετές διακρίσεις

Σε μόλις 71  λεπτά νίκησε η ΑΕΚ τον Ηλυσιακό και σκαρφάλωσε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σύμφωνα και με τα στατιστικά που ανακοίνωσε η ΕΟΠΕ ήταν το παιχνίδι με την μικρότερη διάρκεια την 4η αγωνιστική καθώς σημειώθηκαν και οι λιγότεροι πόντοι από όλα τα ματς, δείγμα και της ανωτερότητας της «Ένωσης». Το σημαντικό επίσης είναι πως η ΑΕΚ είναι πρώτη στα ποσοστά της στην επίθεση και μάλιστα με διπλή εκπροσώπηση. Η Μπλάνκο είναι στην πρώτη θέση με 59% ενώ στην πρώτη τριάδα υπάρχει μια ακόμη «κιτρινόμαυρη» παρουσία με την Καλντερόν η οποία βρίσκεται στην 3η καλύτερη θέση στις επιθέσεις με ποσοστό 48%.

Αναλυτικά οι καλύτερες επιδόσεις των ομάδων και των αθλητριών στα αγώνες της 4ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών 2023 – 2024:

Ατομικά Στατιστικά

Καλύτερη Επίθεση: AΕΚ 47%

Η 4η αγωνιστική με αριθμούς

Μεγαλύτερη διάρκεια αγώνα: 120′ (Παναθηναϊκός ΑΟ-Ολυμπιακός ΣΦΠ)

Μικρότερη διάρκεια αγώνα: 71′ (ΑΟ Ηλυσιακός -ΑΕΚ)

Περισσότεροι πόντοι σε αγώνα: 202 (Παναθηναϊκός ΑΟ-Ολυμπιακός ΣΦΠ)

Λιγότεροι πόντοι σε αγώνα: 130 (ΑΟ Ηλυσιακός-ΑΕΚ)

Μεγαλύτερη διάρκεια σετ: 32′ (2ο σετ, ΑΣ Άρης-ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil)

Μικρότερη διάρκεια σετ: 21′ (2ο σετ Παναθηναϊκός ΑΟ-Ολυμπιακός ΣΦΠ, 3ο σετ ΑΣ Άρης-ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil)

Περισσότεροι πόντοι σε ένα σετ: 54 (2ο σετ, ΑΣ Άρης-ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil)

Λιγότεροι πόντοι σε ένα σετ: 40 (25-15, 2ο σετ, ΑΟ Ηλυσιακός-ΑΕΚ, 2ο σετ, Παναθηναϊκός ΑΟ-Ολυμπιακός ΣΦΠ)